در اعتقادات توسط
با سلام. چرا از ميان اقوامي چون سرخ پوستان و سياه پوستان پيامبري بر نخواست و همیشه پیامبران در منطقه آسیای میانه ظهور می کردند؟ مگر آنها انسان نیستند و نیاز به هدایت ندارند؟

1 پاسخ

توسط

نكته قابل تذكر اين است كه ظهور پيامبران از ميان اقوام غير سرخ پوست يا زردپوست هيچ مشكلي ايجاد نمي‎كند زيرا ديني را كه پيامبري مي‎آورد براي ديگر اقوام هم هست و اگر كسي دنبال حق است، به محض برخورد با او، آن را مي‎پذيرد.

حال در پاسخ به اين سؤال كه چرا پيامبران از آسياي ميانه ظهور مي‎كردند و چرا در ميان اقوام ديگر ظهور نكردند بايد گفت «ممكن است در آن قسمت‎ها جمعيتي نبوده و يا اگر بوده ما دليلي نداريم كه خداوند براي آن‎ها انبيايي نفرستاده است چون از همه انبيايي كه آمار و نام‎شان در کتابهای روايي ما هست تنها نام بعضي در قرآن ذكر شده است.

شايد در ميان آن اقوام نيز انبيايي بوده‎اند كه در قرآن قصه آنان نيامده است و اگر هم پيامبر اولوالعزمي در ميان آن اقوام نبوده، شايد به خاطر كم بودن جمعيت آن منطقه در آن زمان باشد».[1] «گروهي از عارفان و حكيمان به استناد برخي از تواريخ، حضرت ادريس را همان هرمس پنداشتند، هم چنان كه حضرت شيث را همان آغاثا ذيمون دانستند و عده‎اي شايد بر اثر همين هرمس و آغاثاذيمون و فيثاغورس، مانند آن‎ها مثل ارسطو... را از انبيا دانستند».[2] كه اينان از اقوام ديگري هستند و از آسيا برنخواسته‎اند.

از طرفي ديگر «مركز نبوت و رسالت انبيا يك روستا و يا يك منطقه كوچك و محدود نبود... و صداي انبيا هميشه از مراكز كشورها برخاسته است، زيرا وظيفه آنان ابلاغ پيام الهي به همه مردم آن منطقه است و اين رسالت بدون شهرتِ دعوت و شيوعِ دعوي حاصل نمي‎شود و آن شهرت و اين شيوع بايد ازمركز جمعيت و هسته مركزي اجتماع مردم شكل يابد».[3]

در زمان‎هاي قديم، بعضي اقوام مانند سرخ‎پوست‎ها در گوشه‎اي گنگ از دنيا زندگي مي‎كردند كه كسي از آنان خبري نداشت و آن‎ها هم از كسي خبري نداشتند. حال اگر پيامبري در ميان آنان بيايد امّا در مركز كشور نيايد دعوت او عمومي نخواهد شد و صداي او به گوش جهانيان نمي‎رسد. چنان كه پيامبر اكرم ـ صلّي الله عليه و آله ـ هنگام رسالت به كشورهايي مانند: روم و ايران نامه نوشت و آنان را دعوت به دين اسلام كرد و «خود پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ مي‎فرمودند: كه من اختصاص به قوم خاصي ندارم، من براي سياه پوست و زردپوست و سفيد پوست مبعوث شده‎ام».[4] و همين باعث مي‎شود كه صعيب از روم و سلمان از ايران دور پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ جمع شوند.
 


[1] سيره پيامبران در قرآن، ص 49، جوادي آملي، چ دوّم، نشر اسراء

[2] همان، ص 236

[3] همان، ص 47،

[4] بحار الانوار، ج 16، ص 323، به نقل از دين شناسي، جوادي آملي، چ اوّل

پرسشگران ـ سایت نسل جوان
یک سؤال بپرسید....