1 پاسخ

توسط

9 توصیه آیت الله بهجت در باب زیارت امام رضا (علیه السلام)

 1.هنگامی که از حضرت رضا( علیه‌السلام) اذن دخول می‌طلبید و می‌گویید:

«أ أدخل یا حجة الله: ای حجت خدا، آیا وارد شوم؟»

زیارت امام رضا (علیه‌السلام) از زیارت امام حسین (علیه‌السلام) بالاتر است، چرا که بسیاری از مسلمانان به زیارت امام حسین (علیه‌السلام )می‌روند ولی فقط شیعیان اثنی عشری به زیارت حضرت امام رضا (علیه‌السلام )می‌آیند.

2. به قلبتان مراجعه کنید و ببینید آیا تحولی در آن به وجود آمده و تغییر یافته است یا نه؟ اگر تغییر حال در شما بود، حضرت( علیه‌السلام) به شما اجازه داده است. اذن دخول حضرت سید الشهداء (علیه‌السلام) گریه است، اگر اشک آمد امام حسین (علیه‌السلام )اذن دخول داده‌اند و وارد شوید.

3. اگر حال داشتید به حرم وارد شوید. اگر هیچ تغییری در دل شما به وجود نیامد و دیدید حالتان مساعد نیست، بهتر است به کار مستحبی دیگری بپردازید. سه روز روزه بگیرید و غسل کنید و بعد به حرم بروید و دوباره از حضرت اجازه ورود بخواهید.

4. بسیاری از حضرت رضا( علیه‌السلام )سۆال کردند و خواستند و جواب شنیدند، در نجف، در کربلا، در مشهد مقدس،- هم همین طور – کسی مادرش را به کول می‌گرفت و به حرم می‌برد. چیزهای عجیبی را می‌دید.

5. ملتفت باشید! معتقد باشید! شفا دادن الی ماشاءالله به تحقق پیوسته. یکی از معاودین عراقی غده‌ای داشت و می‌بایستی مورد عمل جراحی قرار می‌گرفت. خطرناک بود، از آقا امام رضا(علیه السلام) خواست او را شفا بدهد، شب، حضرت معصومه(  علیهاالسلام) را در خواب دید که به وی فرمود: «غده خوب می‌شود. احتیاج به عمل ندارد!» ارتباط خواهر و برادر را ببینید که از برادر خواسته، خواهر جوابش را داده است.

6. همه زیارتنامه‌ ها مورد تأیید هستند. زیارت جامعه کبیره را بخوانید. زیارت امین الله مهم است. قلب شما این زیارات را بخواند. با زبان قلب خود بخوانید. لازم نیست حوائج خود را در محضر امام (علیه‌السلام) بشمرید. حضرت می‌دانند! مبالغه در دعاها نکنید! زیارت قلبی باشد. امام رضا( علیه‌السلام) به کسی فرمودند: «از بعضی گریه‌ها ناراحت هستم!»

7. یکی از بزرگان می‌گوید، من به دو چیز امیدوارم؛ نخست آنکه قرآن را با کسالت نخوانده‌ام. بر خلاف بعضی که قرآن را آنچنان می‌خوانند که گویی شاهنامه می‌خوانند. قرآن کریم موجودی است شبیه عترت. دوم، در مجلس عزاداری حضرت سیدالشهداء گریه کرده‌ام.

حضرت آیت‌الله العظمی بروجردی (رحمة‌الله علیه )مبتلا به درد چشم شدند، فرمودند: «در روز عاشورا مقداری از گِلِ عزاداری امام حسین( علیه‌السلام) را بر چشمان خود مالیدم، دیگر در عمرم مبتلا به درد چشم نشدم و از عینک هم استفاده نکردم!»

8. در همین حرم حضرت رضا (علیه‌السلام) چه کراماتی مشاهده شده است. کسی در رۆیا دید که به حرم حضرت رضا (علیه‌السلام )مشرف شده و متوجه شد که گنبد حرم شکافته شد و حضرت عیسی و حضرت مریم( علیهماالسلام )از آنجا وارد حرم شدند. تختی گذاشتند و آن دو بر آن نشستند و حضرت رضا (علیه‌السلام) را زیارت کردند.

روز بعد آن کس در بیداری به حرم مشرف شد. ناگهان متوجه شد حرم کاملاً خلوت است! حضرت عیسی و حضرت مریم (علیهماالسلام) از گنبد وارد حرم شدند و بر تختی نشستند و حضرت رضا (علیه‌السلام) را زیارت کردند. زیارت‌نامه می‌خواندند. همین زیارت‌نامه معمولی را می‌خواندند! پس از خواندن زیارت‌نامه از همان بالای گنبد برگشتند. دوباره وضع عادی شد و قیل و قال شروع شد حال آیا حضرت رضا (علیه‌السلام )وفات کرده است.

9. حرف آخر این که: عمل کنیم به هر آنچه که می‌دانیم. احتیاط کنیم در آنچه خوب نمی‌دانیم. با عصای احتیاط حرکت کنیم.


برگرفته از کتاب «برگی از دفتر آفتاب». به نقل از سایت تبیان

توسط
ممنون
بسیارعالی بود

پرسشگران ـ سایت نسل جوان
یک سؤال بپرسید.اینجا را کلیک کنید>

...