1 پاسخ

توسط

گناه و معصیت، مانند لجن‌زار متعفنی است که انسان، هر چه بیشتر در آن فرو می‌رود، کمتر بوی تعفن آن‌را حس می‌کند؛ زیرا حس بویایی او از کار می‌افتد و متوجه غرق شدن بیشتر خود نمی‌شود.

از طرف دیگر، تصمیم جدی انسان به بازگشت از هر جای این مسیر باتلاق و متعفن، خود یک پیروزی است. کسی که الآن و در این مرحله به این پیروزی رسیده است، باید سعی کند انگیزۀ خود را برای مبارزه با گناه، قوی‌تر نماید، تا در مراحل بعدی هم پیروزی شود.

اما در مورد راه‌های قوی کردن انگیزه برای مبارزه با گناه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توجه به مفاسد و مضرات گناه،

توجه به ارزش والای شخصیت خود،

توجه به مقام عظیم خداوند و رعایت کردن دستورهای او،

توجه به ارزش مبارزه با گناه و هوای نفس، به عنوان یک هنر و لذت‌بخش بودن پیروزی بر نفس.

علاوه بر این، باید با دوری کردن از محیط‌های خلوت و پرکردن اوقات فراغت با برنامه‌هایی؛ مانند مطالعه، ورزش، قرائت و حفظ قرآن، عبادت، روزه گرفتن، ارتباط با افراد متدین و خودساخته و... شرایط و زمینه‌های گناه را از بین برد.

در صورتی که ازدواج نکرده‌اید، سریعا به این کار اقدام کنید که ارضای غریزۀ جنسی از راه حلال،  می‌تواند شما را در دست‌یابی به اهداف‌تان کمک فراوانی نماید.

نکتۀ بسیار مهم در این‌راه، مأیوس نشدن از رحمت الهی و استعانت از او و توکل به او است. از توبه شکنی مکرر خود به هیچ وجه دلسرد نشوید و با عزمی جزم و با توجه به راه‌کارهای اشاره شده در بالا، به مبارزه با این پدیده برخیزید. ما بر این باوریم که با دست‌گیری و لطف پروردگار مهربان، شما در این مبارزه پیروز خواهید شد.

پرسشگران ـ سایت نسل جوان
یک سؤال بپرسید....