در مهدویت توسط
در روایت های زیادی آمده که زمانی امام زمان ظهور می کنند که دنیا پراز ظلم و گناه شود پس بهتر نیست گناه کنیم تا امام زمان زودتر بیایید یا با دیگران که گناه می کنند کاری نداشته باشیم؟

1 پاسخ

توسط

در روایات متعددی در مورد امام زمان(علیه السلام) آمده است که آن‌حضرت زمین پر از عدل و داد می‌کند، همان‌گونه که از ظلم و ستم پر شده است از جمله امیرالمؤمنین علیه‌السلام به نقل از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:

«لَوْ لَمْ یبْقَ مِنْ الدُّنْیا إِلَّا یوْمٌ لَبَعَثَ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ رَجُلًا مِنَّا یمْلَؤُهَا عَدْلًا کَمَا مُلِئَتْ جَوْرًا»[1]

ترجمه: اگر از دنیا یک روز بیشتر باقی نماند، خداوند مردی از اهل بیت مرا مبعوث می‌کند، تا دنیا را پر از عدل و انصاف کند، چنان چه پر از ظلم و جور شده است.

نکته اول: در بسیاری از این احادیث (کَمَا مُلِئَتْ جَوْرًا) بیان شده است، «کَمَا» یعنی «هم چنان که»، لذا معنایش این می‌شود: جهان را پر از عدل و داد می‌نماید، همان‌گونه که پر از ظلم و ستم شده است.

در برخی از احادیث نیز به جای «کَما»، کلمه «بَعدَ ما مُلِئَت» آمده است، یعنی: پس از آن که پر از ظلم و جور شده است. لذا معنایش تأخر قیام و عدل، پس از ظلم و جور است. چرا که اساساً هدف قیام، ریشه‌کنی ظلم و جور می‌باشد.

نکته دوم: پس پُر شدن جهان از ظلم و جور، شرط قیام نیست و در هیچ یک از احادیث و روایات قید نشده که قیام ایشان، مشروط به پر شدن ظلم و جور است، تا بگویند: «پس برویم ظلم و جور کنیم»؛ بلکه این احادیث، بیان و تشریح وضعیت حاکم بر جهان در زمان ظهور می‌باشد.

نکته سوم: در احادیث و روایات بسیاری تصریح شده که قیام آن حضرت مشروط به وجود یاران لایق و مستعد  است که زمینه مناسب برای قیام و حکومت و ...، مساعد شود. پس چرا خودسازی نکنیم تا زمینه‌سازی کنیم و تلاش کنیم از یاران امام زمانمان باشیم تا شرایط ظهور را مهیا نماییم؟!


[1]. کلینى، محمد بن یعقوب، کافی، ج 1، ص 341، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، 1407ق.

پرسشگران ـ سایت نسل جوان
یک سؤال بپرسید.اینجا را کلیک کنید>

...