منو

چرا با اینکه امام علی (علیه السلام ) در خانه بودند،گذاشتند حضرت زهرا (سلام الله علیها ) در را باز کنند؟

سوال:چرا با اینکه امام علی (علیه السلام )در خانه بودند،گذاشتند حضرت زهرا (سلام الله علیها )در را باز کنند؟آیا این با شجاعت و غیرت امام سازگار است؟

پاسخ:

1.با توجه به روايات فراوان پيامبر اكرم در شأن حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرموده بودند،مثل «فاطمه بضعه مني، من اذاها فقد اذاني؛ فاطمه پاره تن من است هر كس او را بيازارد مرا آزرده است» ،مردم هنوز به دختر پيامبر احترام مي‏گذاشتند؛ حتي بخشي از احترامي كه براي حضرت علي(علیه السلام) قائل بودند به جهت اين بود كه او همسر حضرت زهرا (سلام الله علیها )به شمار مي‏آمد. پس حضرت زهرا (سلام الله علیها )با انتخاب خود پشت در رفت تا آنان به احترام وجود ایشان شرم كنند و برگردند. اتفاقاً كساني كه در جلوي جمعيت بودند، وقتي دريافتند حضرت فاطمه پشت در است، دست نگاه داشتند و با صداي بلند گفتند:

" فاطمه پشت در است". اماملعونی از بین آنها گفت: «و ان كانت!..اگر چه اوهم باشد!».

2. دفاع از دين و ولايت - همان گونه كه وظيفه هر مسلماني است - وظيفه شخص دختر پيامبر نيز به شمار مي‏آيد؛ يعني حضرت بايد از اعتبار خويش براي دين و ولايت مايه مي‏گذاشت و در روشنگري مردم مي‏كوشيد. در همين راستا، حضرت زهرا از اعتبار حسن و حسين(علیهما السلام) نيز مايه گذاشت؛ دست آن‏ها را مي‏گرفت، شب‏ها به خانه انصار مي‏رفتند و آن‏ها را به پيروي از دين خداوند و دستور پيامبر در رابطه با امامت و ولايت ترغيب مي‏كرد.

3. بايد حجت بر مردم تمام مي‏شد و اگر آن حضرت در اين مسأله دخالت نمي‏ فرمود تا به امروز گفته مي‏شد، اگر امامت حضرت علي (علیه السلام )حق بود، چرا حضرت زهرا (سلام الله علیها )تا پاي جان ازاو دفاع نكرد؟

4. اين اتمام حجّت، وظيفه شرعي حضرت زهرا(سلام الله علیها) بود و شوهر هرگز نمي‏تواند همسر خود را از انجام واجبات شرعي مثل نماز، روزه، حج واجب و...نهي كند چه رسد به واجبي با اين اهميت كه از اصول دين است.

 

منبع:سایت پاسخگویی به سوالات دینی