منو

گریه بلند حضرت زهرا(سلام الله علیها) گناه نداشته است؟

 

 سؤال: در اسناد تاریخی آمده: بزرگان اهل مدینه اجتماع كردند و به حضور امیر المؤمنین على علیه السّلام گفتند: اى ابوالحسن! فاطمه شب و روز گریه مى‏كند، هیچ كدام از ما شب در رختخواب به خواب نمى ‏رویم، در حالى كه روزها به علّت مشغله و طلب معاش قرار و آرام نداریم، ما از تو تقاضا مى‏كنیم كه فاطمه یا شب گریه كند و یا روز.»همچنین حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام می فرماید: فاطمه زهرا بقدرى براى پیامبر اسلام صلى اللَّه علیه و آله گریه كرد كه اهل مدینه اذیت شدند و به وى گفتند: تو ما را بعلت كثرت گریه ناراحت كردى، یا شب گریه كن یا روز! لذا فاطمه از مدینه خارج می شد و روى قبر شهداگریه می كرد

گریه‌ی حضرت زهراعلیها‌السلام در سوگ پدر موجب آزار مردم شد؟ آیا صدای بلند، شنیدن نامحرم و فراهم آوردن موجبات آزار دیگران اشکال ندارد؟

پاسخ:

1. شخصیتی چون حضرت فاطمة‌الزهرا علیها‌السلام که در میان تمامی زنان خلق شده در گذشته و حال و آینده «سیدة النساء» است، طبق آیه‌ی کریمه‌ی قرآن مجید «اهل بیت» است و از هر گونه نقص و عیب مبری بوده و از معصومین است، طبق فرمایشات مکرر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) کوثر است، طبق فرمایش ائمه‌ی اطهار، «حجة الله علی الحجج – یعنی حجت خدا بر ائمه» است و ...،پس یقینا بیشتر از بقیه احکام شرعی را می‌دانسته و عمل می‌نموده است.

2.مطلق شنیده‌ شدن صدای زن توسط مرد نامحرم اشکال ندارد، بلکه صدا نازک کردن و تحریک اشکال دارد. مضاف بر این که گریه در سوگ عزیز مستحب هم هست و استحباب بیشتر این است که دیگران بروند او را تسلی بدهند، نه این که ظلم روی ظلم کنند.

«از دیدگاه شیعه گریه كردن در غم از دست دادن شخص مؤمن مستحب است به ویژه در مواردی كه غم جانكاهی بربازماندگان وارد شده و گریه در تخفیف آن غم و اندوه موثر باشد. (تحریرالوسیله امام خمینی ج1ص83)

3. آزار و اذیت کنار زدن خلیفة‌الله، جایگزینی حکومتی به غیر از آن چه خداوند متعال فرموده است، غصب اموال، تحریف دین و ...، مضروب نمودن حضرت فاطمه (سلام الله علیها)، سوزاندن در خانه‌اش و در نهایت شهید ساختن ایشان و دیگر ائمه‌ی اطهار، مظالم بسیار بزرگ‌تری است تا صدای گریه‌ی مظلوم.

مگر می‌شود امروز به زنان بحرین، غزه، فلسطین و ... گفت: ما بر سر شما بمب می‌ریزیم، همسران و کودکان شما را قطعه‌قطعه می‌کنیم، خانه‌هایتان را بر سرتان خراب می کنیم، حقوق ابتدایی شما را سلب می‌کنیم و هر ظلمی که از دستمان بر می‌آید روا می‌داریم، اما مبادا شما گریه کنید و یا احیاناً صدای گریه‌ی شما را نامحرم بشنود. این شرعاً جای اشکال است؟!

4. اما اصل قضیه این نیست که مثلاً صدای ایشان آن قدر بلند بود که در شهر مدینه می‌پیچید و اهالی شهر را آزرده می‌کرد. آخر چه کسی می‌تواند چنین فریادی داشته باشد؟

بلکه معترضین از دو قشر بودند. قشر اول مردم عادی و عوامی که دلشان برای گریه‌های شبانه روزی حضرت زهرای اطهر(سلام الله علیها) می‌سوخت. لذا توصیه می‌کردند که کمتر گریه کند. مثل ما که به داغدار می‌گوییم: کمتر گریه کن. اینطوری صدمه می‌بینی.«همسایگان از گریه‏ های فاطمه(سلام الله علیها) بی تاب شده بودند و به خدمت امیرالمؤمنین رسیدند و عرض داشتند سلام ما را به فاطمه برسان و بگو یا شب گریه كن و روز آرام بگیر و یا روزها گریه كن و شب استراحت كن و... (بحارالانوار، جلد 43، ص 36 و 35)

اما قشر دوم، سیاسیون مخالف، یعنی اصحاب سقیفه، عوامل و طرفداران آنها بودند. آنها در روز دست کم سه نوبت به مسجد (خانه‌ی پیامبر اکرم) می‌آمدند و مردم گروه گروه به زیارت قبر پیامبر (صلی الله علیه وآله) می‌آمدند. خانه‌ی حضرت علی و فاطمه (سلام الله علیها) نیز همانجا بود و آنها شاهد بودند که فاطمه سوگ و گریه‌ای مداوم ودرنهایت اندوه و دل شكستگي بر سر قبر پدر دارد.این گریه باعث بیداری مردم پاك نهاد و مخلص شده وسرزنش فراموش کنندگان غدیر محسوب می شد وموجب توجه، هوشیاری و تأثر اذهان عمومی و ایجاد حرکت می‌گردید.

 5.دقت در ماهیت گریه حضرت زهرا (سلام الله علیها) نشان می دهد که چرا عده ای به گریه ایشان اعتراض می کردند گریه آن حضرت بیشتر بر مصائب وارده بر وصی آن حضرت بود و به نوعی سیاسی و افشاگرانه بود، و نهی دستگاه حاكم از گریه فاطمه(سلام الله علیها) (مستقیم یا غیرمستقیم و توسط شیوخ مدینه) سیاستی برای تثبیت حكومت خودشان بود.

 در روایتی، قسمتی از گفتار حضرت زهرا (سلام الله علیها) در هنگام عزاداری بر سر مزار پدر این گونه بیان شده است: «پدر جان! آن مجالسى كه تو داشتى (با رفتن تو) دچار ظلمت بزرگى شده ‏اند. ... ابو الحسن تو را از دست داد، همان ابو الحسنى كه: مؤتمن، پدر دو فرزند تو حسن و حسین، برادر تو دوست تو و محبوب تو می باشد. همان على كه تو او را از زمان كودكى پرورش دادى در زمان بزرگسالى او با وى برادر شدى، همان على كه محبوبترین دوستان و اصحاب تو بود، همان على كه در اسلام آوردن و هجرت نمودن و یارى كردن تو بر همه سبقت گرفت، ما تو را از دست دادیم، گریه قاتل ما خواهد بود، تأسف همراه و مونس ما گردید.

 طبیعتا این گفتار در خانه ای که کنار مسجد قرار داشت و به نوعی مقر حکومتی محسوب می شد و اجتماع زنان در کنار حضرت زهرا (سلام الله علیها) که مطالب را به شوهرانشان منتقل می کردند، پایه های حکومت غاصبان را می لرزاند و آنها را دچار استیصال می کرد. 

ولذا برای کسانی که می‌خواستند به محض رحلت حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه وآله)، خود به مسند حکومت بنشینند برسد؛ بسیار گران تمام می‌شد.و گرنه جای داشت که خود نیز حرص حکومت را رها می کردند و می‌آمدند ضمن تسلی بر بازمانده، بر قبر ایشان می‌نشستند و گریه می‌کردند. پس با این گریه و عزاداری مخالف بودند، هم چنان چه امروز با عزاداری و گریه و سوگواری شیعیان بر مصیبت‌های عاشورا مخالف هستند.

حضرت امام خمینی (ره):«این مظاهر وشعائر و اموری كه در اسلام در آن سفارش شده باید فكر كنید كه اینها یك مساله سطحی نبوده است كه می خواستند جمع بشوند و گریه كنند، خیر. ما ملت گریه سیاسی هستیم، ما ملتی هستیم كه با همین اشك ها سیل جریان می دهیم و خرد می كنیم سدهایی را كه در مقابل اسلام ایستاده است.» صحیفه نورج13 ص156

والا اگر بحث از به هم خوردن استراحت بود درخواست نمی کردند که گریه تنها در شب باشد!

منبع:سایت پاسخ به شبهات