منو

اگرفدک حق حضرت زهرا(سلام الله علیها)بود؛چرا امام علی(علیه السلام)در زمان خلافتشان آن را به اولاد ایشان بازنگرداند؟

سؤال:اگرفدک حق حضرت زهرا(سلام الله علیها)بود؛چرا امام علی(علیه السلام)در زمان خلافتشان آن را به اولاد ایشان بازنگرداند؟مگر گرفتن حق وعدم یاری ظالم در ظلمش وظیفه هر کسی که به او ستم شده است نیست؟

پاسخ:ادله اثبات ملکیت فدک برای حضرت زهرا(س)بسیار است اما این ادله پاسخ مناسب پرسشی که در اینجا مطرح شده است نمی باشد؛ زیرا در اینجا باپذیرش این ملکیت، علت عدم برگشت آن، در زمان خلافت سؤال شده است،جالب است بدانیم که در زمان خود امام علی(ع) و دیگر امامان اهل‌ بیت(ع) هم گاهی این پرسش مطرح می‌شد و امامان(ع) به آن پاسخ می‌دادند. امام علی(ع) نامه‌ سرگشاده خود به عثمان بن حنیف می‌فرماید: «از آنچه آسمان برآن سایه افکنده است، تنها فدک در دست ما بود که گروهی(خلفا) بر آن بخل ورزیدند و گروهی (اهل‌ بیت) هم از آن چشم پوشیدند و خداوند بهترین داور است»، مقصود امام این بود که اولاً آنچه که ما از حقوق شخصیمان از آن گذشت می‌کنیم دوباره آن را دنبال نمی‌کنیم و ثانیاً ما هنگام به دست گرفتن قدرت در پی استیفای حقوق مردم خواهیم بود نه حقوق خودمان! بنابراین سخنی که برخی از اهل‌ سنت از زبان امام علی نقل میکنند که: «من از خدایم شرم مى‏‌کنم چیزى را که ابوبکر آن را منع کرد و عمر بر آن صحه گذاشت به صاحبان اصلیش برگردانم»عاری از صحت است؛ زیرا امام در نامه‌ خود به عثمان بن حنیف به موضوع تصرف عدوانى فدک و هم به بزرگوارى و بى‏‌اعتنایى اهل‌ بیت(ع) اشاره کرده است!

ابوبصیر می‌­گوید: از امام صادق(ع) پرسیدم: چرا امام علی(ع) پس از رسیدن به حکومت، فدک را پس نگرفت؟ امام فرمود: چون ظالم و مظلوم هر دو مُرده بودند و خداوند ظالم را کیفر و مظلوم را پاداش داده بود و امام علی(ع) خوش نداشت، چیزی را که غاصب آن کیفر و مغصوبه آن پاداش دیده، برگرداند!نیز امام صادق(ع) فرمود: ما خاندانی هستیم که اگر چیزی را از ما به ستم بگیرند آن را باز نمی‌گردانیم! امام علی(ع) هم به پیروی از پیامبر، فدک را باز پس نگرفت.

درضمن باید گفت تاریخ شاهد است که حضرت علی(ع)وحضرت فاطمه هنگام غصب فدک توسط خلفا تمام تلاششان را برای جلوگیری از این عمل کردند زیرا اولاً گرفتن حق وعدم یاری ظالم در ظلمش وظیفه هر کسی که به او ستم شده است می باشد وثانیاً ایشان در ماجرای غصب فدک،درست مثل غصب خلافت،انحراف از اصل اسلام وپیام پیامبر(ص)رامی دیدند.

منبع : سایت فرهنگ