منو

اسلام میگوید زن از"زمین" ارث نمی برد؛ پس چرا شیعه معتقد است که فدک، ارث حضرت زهرا(سلام الله علیها) از پیامبر(ص)است؟

سؤال:اسلام میگوید زن از"زمین" ارث نمی برد؛ پس چرا شیعه معتقد است که فدک، ارث حضرت زهرا(سلام الله علیها) از پیامبر(صلی الله علیه وآله)است؟

پاسخ:بله مشهور فقیهان شیعه معتقدند که زن از زمین و عقار(اموال غير منقول مانند زمين و خانه ، آبادى) ارث نمی‌برد؛ بلکه از اموال منقول(اموالی که نقل آنها از محلی به محل دیگربدون آسیب امکان‌پذیر است) ارث می‌برد؛ اما باید توجه کرد که در فقه اسلامی این حکم برای "زوجه" که به معنای زن است آمده و میان زن(همسر) و فرزند دختر تفاوت وجود دارد! منظوراز زن در این مسأله همسر متوفی است نه فرزندان دختر یا مادر او! زراره از امام باقر(ع) می‌پرسد: فردی مُرده است و از او دختر و خواهری برجای مانده است(تکلیف اموال او چه می‌شود؟)، امام(ع) فرمود: همه‌ او اموال به دخترش به ارث می‌رسد و خواهر درگذشته ی او سهمی ندارد.

درضمن باید درنظر داشت که بنابر تصریح منابع تاریخی و تفسیری اهل‌سنت، پیامبر(صلی الله علیه وآله) فدک را در زمان حیات خود به فاطمه ‌زهرا(سلام الله علیها) بخشید.طبری مورخ بزرگ می‌گوید:(طبق قوانین جهاد در اسلام)فدک ملک خالص پیامبر بود؛ زیرا مسلمانان آن را با سواره و پیاده نظام نگشوده بودند.(ومصرف آن به صلاح دید پیامبر بود)جلال الدین سیوطى مى‌نویسد: وقتی آیه «وآت ذاالقربى حقه»(وحق خویشاوندان خویش را بپرداز) نازل شد، پیامبر فاطمه(سلام الله علیها) را طلبید و فدک را به او بخشید،(زیرا هنگام نزول این آیه جبرئیل از طرف خدا به پیامبر وحی کرد که فدک را به فاطمه بده) همین سخن را ابن‌کثیر و دیگران هم نقل کرده‌ا‌ند یعنی فدک به امر خدا ازسوی پیامبر(صلی الله علیه وآله) برای حضرت زهرا هبه بوده است نه ارثیه. و شاید اصلاً به کار بردن واژه ارثیه برای فدک صحیح نباشد اما همانطور که مرحوم طبرسی در کتاب التبیان آورده اند؛اگر شخصی از یک طریق نتوانست حق خویش را مطالبه کند می تواند از راه دیگری دادخواهی کند؛ بنابراین زمانی که حضت زهرا(سلام الله علیها) دیدند خلفا باوجود سند وآن همه شاهد، باز هم از غصب فدک دست بردار نیستند،فدک رابه عنوان ارثیه مطالبه نمودند.