منو

اگر قرآن براي همه و هميشه است، چرا بعضي از آيات آن درباره زندگي شخصي پيامبر(صلی الله علیه وآله) است؟

سؤال: اگر قرآن براي همه و هميشه است، چرا بعضي از آيات آن درباره زندگي شخصي پيامبر(صلی الله علیه وآله) است؟
پاسخ: قرآن مکرر مسلمانان را به تدبر و تفکر در آيات الهي دعوت نموده است. تا قرآن را با سطحي نگري مورد توجه قرار ندهند. بلکه از درياي بيکران آن، نکات هدايتگر را بيابند. ناظر بودن يک آيه به شخص پيامبر (صلی الله علیه وآله) و زندگي او، به معناي اتمام فايده آيه، با رحلت رسول اکرم نيست. بلکه همان آيات براي هدايت مسلمان ها نکته هاي خاصي دارد. که در اين جا به چند نمونه از آن ها مي پردازيم:

1. آيات احکام اختصاصي: بعضي از احکام بيان شده در قرآن مخصوص پيامبر(صلی الله علیه وآله) بوده است. مثل آيه اي که نماز شب را برایشان واجب مي گرداند. اين آيه اگر چه حکمي خاص برای پيامبر (صلی الله علیه وآله) را بيان مي کند. اما براي همگان حاکي از اهميت نماز شب است و نشان مي دهد که مسلمانان براي رسيدن به سمت کمال بايد به اين سو حرکت کنند. لذا براي همه مسلمانان نماز شب، مستحب موکد است. وَ مِنَ الَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَّکَ عَسىَ أَن يَبْعَثَکَ رَبُّکَ مَقَامًا محَّْمُودًا و پاسى از شب را از خواب برخيز،وقرآن و نمازبخوان. اين براى توتکلیف است اميد است پروردگارت تو را به مقامى در خور ستايش برانگيزد.
2.آيات ناظر به شخصيت حقوقي: بعضي از آياتي که پيامبر(صلی الله علیه وآله) را موضوع سخن قرار داده ، شخصيت حقوقي ايشان به عنوان حاکم و رهبر جامعه را مد نظر قرار داده است و نمي توان گفت آن سخن تنها ناظر به شخص ايشان بوده، و براي زمان هاي ديگر، بدون مصداق است. مثلاً ادب اجتماعي و نحوه تعامل با رهبر جامعه نکته مهمي است که اسلام به عنوان يک دين اجتماعي نمي تواند به آن بي توجه باشد. همين نوع ادب بايد در مقابل هر رهبر بر حقي رعايت شود.

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَدْخُلُوا بُيُوتَ النَّبِيِّ إِلاَّ أَنْ يُؤْذَنَ لَکُمْ إِلى‏ طَعامٍ غَيْرَ ناظِرينَ إِناهُ وَ لکِنْ إِذا دُعيتُمْ فَادْخُلُوا فَإِذا طَعِمْتُمْ فَانْتَشِرُوا وَ لا مُسْتَأْنِسينَ لِحَديثٍ إِنَّ ذلِکُمْ کانَ يُؤْذِي النَّبِيَّ فَيَسْتَحْيي‏ مِنْکُم :اى کسانى که ايمان آورده‏ ايد! در خانه‏ هاى پيامبر داخل نشويد مگر به شما براى صرف غذا اجازه داده شود، در حالى که قبل از موعد نياييد ودر انتظار وقت غذا ننشينيد امّا هنگامى که دعوت شديد داخل شويد و وقتى غذا خورديد پراکنده شويد، و به بحث و صحبت ننشينيد اين عمل، پيامبر را ناراحت مى ‏نمايد، ولى از شما شرم مى‏ کند وچيزى نمى‏گويد.

3.آيات ناظر به سرنوشت مسلمانان: جايگاه رفيع پيامبر(صلی الله علیه وآله) و الگو بودن ايشان، امري نيست که با رحلتشان به اتمام برسد. وحتي مسائل اشخاص مرتبط به ايشان، در سرنوشت امت اسلامي اثرگذار بوده است. کما اينکه پس از رحلت ايشان، بعضي از همسرانشان، نقش قابل توجهي در جهت گيري امت اسلامي ايفا کردند. و حتي حجم انبوهي از روايات، توسط يکي از همسران پيامبر(صلی الله علیه وآله) بيان شده، از اين رو جايگاه همسران ایشان بايد براي مسلمانان تبيين شود. لذا بايد در آياتي که ناظر به همسران پيامبر (صلی الله علیه وآله)است، به اين نکته مهم توجه داشت. و مشخص نمود که شخصيت آنها در چه حدي بوده است. جداي از اين محورهاي عام، در هر بخش از اين آيات مي تواند نکات متعددي يافت. که به عنوان نمونه به نکات يکي از آيات که شايد تصور شود، در زندگي امروز ما چندان موثر نيست، از بيان تفسير نور اشاره مي کنيم:

تُرْجِي مَنْ تَشَاءُ مِنْهُنَّ وَتُؤْوِي إِلَيْكَ مَنْ تَشَاءُ وَمَنِ ابْتَغَيْتَ مِمَّنْ عَزَلْتَ فَلَا جُنَاحَ عَلَيْكَ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ تَقَرَّ أَعْيُنُهُنَّ وَلَا يَحْزَنَّ وَيَرْضَيْنَ بِمَا آتَيْتَهُنَّ كُلُّهُنَّ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا فِي قُلُوبِكُمْ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَلِيمًا 
نوبت هر كدام از آن زنها را كه مى‏ خواهى به تاخير انداز و هر كدام را كه مى‏ خواهى پيش خود جاى ده و بر تو باكى نيست كه هر كدام را كه ترك كرده‏ اى[دوباره] طلب كنى اين نزديكتر است براى اينكه چشمانشان روشن گردد و دلتنگ نشوند و همگي‏شان به آنچه به آنان داده‏ اى خشنود گردند و آنچه در دلهاى شماست‏ خدا مى‏ داند و خدا همواره داناى بردبار است

الف-براى افرادى که مسئوليّت‏هاى سنگين(مانند رهبری جامعه) دارند بايد به خاطر مسئولیت ها ومشغولیت های زیادشان اختياراتى ويژه گذاشت. «تُرْجِي مَنْ تَشاءُ» (کسانى که عدالت و تقوا و عملکردشان براى همه روشن است، می ‏توانند در همان چهار چوب عدل و تقوا در زندگى خود تغييراتى ايجاد کنند. چنان که همسران پيامبر صلى اللَّه عليه و آله به موضع و تصميم عادلانه آن حضرت درباره تأخير و تقدّم هم خوابگى با هر يک از آنان اطمينان خاطر داشتند.)

ب- اختيارات پيامبر، به معناى ناديده گرفتن حقّ همسران نيست. «تَقَرَّ أَعْيُنُهُنَ‏... لا يَحْزَنَّ ... يَرْضَيْنَ» چشم همسر به دو چيز روشن مى‏شود: يکى نداشتن غم و ديگرى رضايت قلبى.

ج- راضى کردن همسر نبايد مخصوص روزهاى اول زندگى باشد، بلکه بايد همواره چنين باشد.چون فعل مضارع دلالت بر استمرار دارد «وَ يَرْضَيْنَ»

د- جلب رضايت صد در صد چند همسر، محال عادّى است، ولى بايد چنان برنامه‏ ريزى کرد که به اين امر نزديک باشد. «أَدْنى‏ أَنْ ... يَرْضَيْنَ»

ه-مرد بايد درصدد راضى کردن تمام همسران خود باشد.«کُلُّهُنَّ»

و-احکام الهى براى برقرارى عدالت و حفظ حقوق خانواده است، گرچه در دلها توقّع چيز ديگرى باشد. «وَ اللَّهُ يَعْلَمُ ما فِي قُلُوبِکُمْ»

ز-احکام خانواده در اسلام، از سرچشمه‏ى علم الهى است «وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَلِيمًا»

برای اتمام پاسخ چند نکته را متذکر میشویم:

1. انسان‌ها، در عین مشترکات، دارای ویژگی‌های خاصی هستند به دسته‌ها و گروه‌های متعددی تقسیم می‌گردند، چه به لحاظ جنسی، چه به لحاظ توان و قوت، چه به لحاظ فهم و شعور، چه به لحاظ ارتباط و تعاملات، و چه به لحاظ مقامات معنوی و درجات علمی و ایمانی، چه به لحاظ سقوط به درکات و مدارج تا اسفل السافلین. و قرآن کریم راجع به همه اینها بحث کرده است، چه کلی و چه مصداقی و چه مثالی.

2. از جمله گروه‌های انسانی و بشری، گروه انبیا و رسولان و امامان است که به دلایل متفاوتی، افضل بر دیگران هستند. همین که می‌فرماید به لحاظ خلقت مثل شما هستم، اما به من وحی می‌رسد، یعنی تفاوت‌های اساسی دارم. نمی‌شود به خالق آفرینش متعرض شد که چرا تفاوت وجود دارد؟ چرا که می‌دانیم همه نسبت به یک دیگر تفاوت دارند، و هر کس در این کارگاه هستی، برای امری خلق شده است.

پس خداوند متعال در قرآن کریم، انسان کامل را معرفی می‌کند، هم چنان که انسان بدتر از حیوان (کالأنعام بل هم اضلّ) را نیز معرفی می‌کند. یعنی در واقع از اعلی علیین تا اسفل السافلین را معرفی می‌کند و البته انسان کامل وجود مقدس خاتم الانبیاء و المرسلین، حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) می‌باشد.

3.این انسان کامل، از یک سو اشرف مخلوقات است و از سوی دیگر از حیث بشری مثل بقیه‌ مردم می‌باشد، از این رو، به دنیا می‌آید، رشد می‌کند، خوراک و آشامیدنی دارد، لباس می‌پوشد، در بازار تردد دارد، بیع و تجارت دارد، ازدواج دارد، بیمار می‌شود، بهبود می‌یابد و از دنیا می‌رود.اما، خداوند علیم و حکیم فرمود که او در هیچ سخن یا کاری، بر اساس غریزه یا هوای نفس عمل نمی‌کند و منطقی جز وحی ندارد.بنابراین در هرکاری برای مردم اسوه نیکوست

لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا 
قطعا براى شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقى نيكوست براى آن كس كه به خدا و روز بازپسين اميد دارد و خدا را فراوان ياد مى ‏كند.