منو

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

آیا در قرآن واحادیث اشاره ای به موجودات فضایی شده است.

آیا در احادیث ائمه (علیهم السلام) و قرآن کریم، اشاره‌ای به موجودات فضایی شده است؟

 

موضوع امکان وجود "موجودات فضایی" یا به تعبیری دیگر "موجودات فرا زمینی"، از دیر باز ذهن بشر را به خود مشغول داشته است و همیشه این سؤال برای بشر مطرح بود که آیا در فضا نیز چنین موجوداتی وجود دارند یا خیر؟

اما مهم این است که مقصود از "موجودات فضایی"، چه باشد؟ آن چه که محققان و یا مؤسسات و پایگاه‌های علمی بزرگی چون "ناسا – NASA " به دنبال آن هستند، احتمال "موجود فضاییِ شبیه به موجود زمینی" می‌باشد. مثل انواعی از گیاهان، حیوانات، انسان‌ها و...، منتهی به شکل فضایی‌اش! از این‌رو، ابتدا در کرات و سیارات دیگر، به دنبال آب و اکسیژن و ترکیبات تنفسی و نیز آن چه برای خوردن و تولید مثل (تکثیر) و ... نیاز می‌باشد می‌گردند. چرا که موجودات زنده‌ی زمینی، به اینها نیاز دارند و اگر مشابه اینها در فضا باشند، آنها نیز همین نیازها را دارند.اما، باید توجه شود که اگر در کرات، سیارات، کهکشان‌ها و حتی عوالم و آسمان‌های بالاتر، موجوداتی باشد، حتماً خصوصیات و ویژگی‌هایشان، متناسب با همان عالَمی خواهد بود که در آن زندگی ‌می‌کنند. چنان که موجود زمینی در آب نمی‌تواند زندگی کند و موجود دریایی نیز در خشکی نمی‌تواند زندگی کند. در همین زمین موجوداتی هستند که در دمای بالا زندگی می کنند و موجوداتی هستند که در سرمای شدید حیات دارند.

●- تردیدی نیست که آسمان‌ها نیز مانند زمین آباد هستند، و مقصود از این آبادانی، صرفاً نظم و قوانین پیچیده و حاکم بر آنان نمی‌باشد، بلکه موجودات زنده‌ای در فضا نیز وجود دارند.

به این حقیقت (آبادانی و حیات در آسمان‌ها = فضا)، هم در قرآن کریم تصریح شده است و هم در روایات و احادیث. منتهی ضرورتی وجود ندارد که آبادانی آنها حتماً مانند زمین باشد.

قرآن کریم:

« وَمِنْ آيَاتِهِ خَلْقُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَمَا بَثَّ فِيهِمَا مِنْ دَابَّةٍ وَهُوَ عَلَى جَمْعِهِمْ إِذَا يَشَاءُ قَدِيرٌ » (الشّوری، 29)

ترجمه: و از آیات اوست آفرینش آسمان‌ها و زمین و آنچه از جنبندگان در آنها منتشر نموده؛ و او هرگاه بخواهد بر جمع آنها تواناست!

دقت شود که نه تنها نفرمود جنبدگان فقط در زمین هستند، بلکه با (فِيهِمَا) تأکید نمود که هم در زمین جنبدگانی وجود دارند و هم در آسمان‌ها.

روایت:

در احادیث و روایات، نه تنها به موجودات زنده در آسمان‌های دیگر تصریح شده است، بلکه به "حیات" در برخی از کرات و سیارات دیگر در همین آسمان اول، که با چشم مسلح و غیر مسلح، و با مطالعات علمی و اکشتافات، قابل کشف و شهود عینی یا علمی می‌باشند نیز تصریح گردیده است، چنان که امیرالمؤمنین، امام علی علیه السلام فرمودند:

« هَذِهِ النُّجوم الَّتِی فِی السَّمَاءِ مَدَائِن مِثْل الْمَدَائِنِ الَّتِی فِی الأرْضِ مَرْبوطَه کلُّ مَدِینَه إِلَى عَمود مِنْ نور طول ذَلِکَ الْعَمودِ فِی السَّمَاءِ مَسِیرَه مِائَتَیْنِ وَ خَمْسِینَ سَنَه ». (بحار الانوار، ج ۵۵، ص ۹۱)

ترجمه: این ستارگانی که در آسمان می‌باشند، شهرهایی هستند مانند شهرهای موجود در زمین؛ که هر شهری به ستونی از نور مربوط و متّصل است که طول آن ستون در آسمان به اندازه‌ی مسیر دویست و پنجاه سال است.»

دقت شود که بحث از وجود سیارات در آسمان نیست، بلکه بحث از وجود شهرهایی (مَدَائِن) مثل شهرهای زمینی (مِثْل الْمَدَائِنِ الَّتِی فِی الأرْضِ) در این آسمان‌ها و ارتباط برخی از آنها با برخی دیگر می‌باشد.

روایتی دیگر:

امام باقر علیه‌السلام به جابر بن یزید فرمودند: گویا تو گمان می‌كنی كه خداوند فقط این عالم را آفرید و بس و همچنین گمان می‌كنی كه خداوند بشری غیر از شما نیافریده است؟ آری به خدا قسم خداوند هزار هزار عالَم و هزار هزار آدم آفرید و تو در آخر این عالم‌ها و آدم ها هستی. (خصال، ج 2، ص 450 و نيز بحارالانوار، ج 63، ص 82 - 83)

نتیجه:

بنابراین، در قرآن مجید و احادیث و روایات، به وجود موجودات زنده‌ی دیگر (در گذشته و حال)، در همین آسمان اول و آسمان‌های دیگر، به دفعات تصریح شده است، چنان که دست کم می‌دانیم: هیچ کجای عالم هستی از فرشتگان و مأموران الهی که برخی از آنها "تدبیر کننده امور" هستند، خالی نیست و نیز می‌دانیم که گروهی از موجودات به نام «جنّ» در زمین و آسمان رفت و آمد دارند و حرکت و زندگی می‌کنند، و نیز هزاران هزار انواع موجودات دیگری که نمی‌شناسیم.

منبع:سایت ایپرسش