منو

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

چرا هیچ کدام از انبیاء و ائمه مخترع نبودند؟ مگر علم خدادادی نداشتند؟

 سؤال: با آنکه شیعیان، انبیاء وامامان ۱۲ گانه خود را صاحب علوم الهی و بی کران میدانند اما هیچ یک از پیامبران وائمه، تالیف و اختراعی ارزنده که گره از کار جامعه باز کند ، نداشته است.گویی امثال ادیسون بیشتر کارگشای مردم بودند؟

پاسخ: وظيفه اصلي انبياء و امامان عليهم السلام ،‌ هدايت انسانها براي رسيدن به تكامل انساني و سعادت دنيوي و اخروي است .بر اين اساس باید به تمام احکام و قوانین شریعت که برای ارشاد، هدایت و سعادت دنیوی و اخروی مردم ضرورت دارد آگاهی داشته باشند. همین طور از صفات نیک و زشت و عقاید صحیح و باطل مطلع باشد. اما این که در سایر رشته ها و فنون علمی مثل طبابت و گیاه شناسی و صنعت و فناوری و جبر و مثلثات و هندسه و فیزیک و شیمی و... نیز مهارت و تخصص داشته باشد؛ برای اثباتش دلیلی وجود ندارد .

دلیل نداریم که حتماً لازم باشد امام، مهندس و ریاضی دان و زمین شناس ومخترع و یا مکتشف باشد، اما اگر دانستن یکی از این ها برای اثبات امامت یا ارشاد و هدایت خلق ضروری باشد می تواند از نیروی باطنی خود استفاده کند و با جهان غیب تماس بگیرد و علوم و اطلاعات لازم را به دست آورد.
منبع تمام حقایق در اختیار پيامبران و امامان است و هر وقت ضرورت اقتضا کند، می تواند بهره برداری کند، به همین دلیل ائمه اطهار(علیهم السلام ) گاهی ازخواص گیاهان و از حوادث زمین و آسمان خبر می دادند. زمانی از سخنان حیوانات گزارش می دادند و با زبان های غیر عربی تکلّم می کردند، اما گاهی برای مداوا و درمان خود، به دکتر مراجعه می کردند و دارو استفاده می نمودند. و همينطور برخي انبياء (عليهم السلام )دست به برخي اختراعات زدند مانند ساختن كشتي توسط حضرت نوح عليه السلام و اختراع زره توسط حضرت داود عليه السلام «‌ وَ عَلَّمْناهُ صَنْعَةَ لَبُوسٍ لَكُمْ لِتُحْصِنَكُمْ مِنْ بَأْسِكُمْ فَهَلْ أَنْتُمْ شاكِرُونَ » " و ساختن زره را بخاطر شما به او تعليم داديم، تا شما را در جنگهايتان حفظ كند آيا شكرگزار (اين نعمتهاى خدا) هستيد؟ "و همینطور اولین كسی كه علم حساب را وضع كرد، حضرت ادریس(علیه السلام) بود.ایشان نخستین کسی بود که خیاطی کرد و طرز دوختن لباس را به مردم آموخت و از آن پس مردم به تدریج از لباس های دوخته شده استفاده می کردند. این پیامبر الهی بلند قامت و تنومند و نخستین انسانی بود که با قلم خط نوشت و همواره مردم را اندرز می کرد. 

البته آن هم نه به خاطر اين كه اختراعي كرده باشند و اسمشان در ليست مخترعان جاي بگيرد بلكه اگر انبياء عليهم السلام به اينگونه موارد دست مي زدند عمدتا در جهت هدايت و به عنوان معجزه اي از معجزات الهی و رفع نيازي ضروري از امت خويش بوده است.
با توجه به مطالب فوق در پاسخ به سؤال باید گفت:
اولاّ: انبیاء وائمه اطهار، به اعتبار بدن مادی و عنصری و علم حصولی ،لازم نبود همه چیز را بدانند و به پیروان خود یاد بدهند هر چند به اعتبار نورانیت ذاتی که داشتند و به اعتبار مقام ولایت ، همه حقایق را می دانستند و به آن علم حضوری و شهودی داشتند ولی از علوم غیبی تنها در مواردی بهره می گرفتند که اثبات امامت یا ارشاد و هدایت مردم متوقف بر آن بود، زیرا وظیفه اصلی ائمه علیهم السلام ارشاد وهدایت ونشان دادن مسیر سعادت دنیا و آخرت به مردم است، نه بهره مند کردن آنها از امکانات رفاهی وتکنولوژی و... در نتیجه اگر این بزرگواران از علوم و صنایع جدید خبر نداده یا آنها را اکتشاف واختراع نکردند ، یکی از دلائل آن موضوعیت نداشتن انجام این امور در راستای اهداف اصلی امامت ،یا در واقع عدم ضرورت آن بوده است تا امام برای اطلاع از آن ، از علوم غیبی خویش استمداد بجویند.
دوم: همیشه انجام اختراعات و اکتشافات معلول حاصل شدن مقدمات متعدد علمی وفنی است؛ یعنی در واقع امکان دارد انسان از تکنولوژی بهره مند باشد. اما چون مقدمات فنی وابزار لازم برای تحقق آن فراهم نیست، ساختن و تولید آن هم ممکن نباشد .به عنوان مثال تولید اتومبیل حلقه پایانی ابزار و امکانات و فناوری های مادر است . علم پیچیده ماشین سازی تنها یک حلقه از این مقدمات است مانند تولید فلزات متفاوت با آلیاژهای گوناگون ،تولید واستحصال بنزین از مواد آلی موجود در طبیعت ،تولید دستگاه ها و تکنولوژی ریخته گری و قالب بندی فلزات، تهیه مواد اولیه ،سیستم های برقی ،احتراق ،حرکتی و... بدیهی است که در آن دوران اولی ترین مقدمات تحقق اختراعات نیز محقق نشده بود .و خواست خدا این است امور دنیا بر جریان خود پیش رود و به تدریج صورت گیرد نه اینکه هر چیزی از راه معجزه و علوم غیبی پدید آید.
سوم: اهل بیت تا آنجا که برایشان امکان وزمینه فعالیت فراهم شد برای رسیدن به این مراحل از پبشرفت و شکوفایی علمی تلاش کردند ؛یعنی با آموزش شاگردان متعدد وترسیم خطوط کلی علوم ، زمینه رشد وتکامل تدریجی علوم پایه را که مقدمه اختراعات واکتشافات بود ، فراهم نمودند تا جایی که بسیاری از علوم تجربی ، گام های اولیه شکوفایی را از مجالس درس وبه واسطه شاگردان امام صادق علیه السلام وسایر ائمه برداشتند.
در اين رابطه به افرادي مانند جابر بن حيان كوفي مي توان اشاره كرد كه متجاوز از پانصد رساله علمي در علم شيمي و علوم ديگر كه از منبع علم الهي امام صادق عليه السلام استفاده كرده است.
همچنين مباحث علمي فراواني در كلاس هاي امام باقر و امام صادق عليهما السلام مطرح مي شده است كه تاريخ مقداري از آنها را گزارش نموده است. براي آگاهي بيشتر از اين موارد مي توانيد به كتاب « امام صادق مغز متفكر جهان شيعه » كه مجموعه مقالات دانشمندان مركز اسلامي استراسبورگ است مراجعه فرمائيد.
همچنين به كتابهائي كه در زمينه طب و پزشكي از خود ائمه اطهار عليهم السلام رسيده است مانند طب الصادق و طب الرضا عليهم السلام نيز مي توانيد مراجعه كنيد.
البته در پرداختن به این علوم وتکنولوژی ها رعایت وضع ادراکی مخاطبان وشاگردان هم مهم است . زیرا اصولا معلم و مربی و استاد مطالبی را برای شاگردان بیان می کند که ظرفیت و توان درک تصوری آن را داشته باشند.
این که ائمه اطهار(علیهم السلام) از برخی ازاین علوم خبرندادند، شاید علتش عدم توانایی ادراک و نبود ظرفیت مخاطبان بوده است . به این دلیل اصلاً ازبرخی مسائل سخنی به میان نیاوردند و یا با استعاره و تشبیه وکنایه، چنان که وقتی خواستند به مردم تفهیم کنند موجودات مرموزی به نام میکروب وجود دارد می فرمودند: از کوزه های گلی شکسته آب ننوشید، زیرا محل و جایگاه شیطان یا جنیان است .

چهار: به انجام رساندن این اختراعات واکتشافات نیازمند امکانات وآزادی های اجتماعی است که تقریبا همه ائمه از آن بی بهره بودند . فشار واختناق حاکمان ستمگر وغصب خلافت وامکانات ظاهری، امکان ورود در این عرصه ها را به این بزرگواران نمی داد .

انبیاء یا ائمه‌ ی اطهار (علیهم السلام) ، نویسنده یا کارشناس موضوعی یک یا دو یا چند مقوله نیستند که بنشینند در چند مورد کتاب بنویسند و آنها را نشر دهند تا معارفشان منتشر شده و به آیندگان برسد. بلکه آنان مخازن علم الهی و معادن وحی و امامان و پیشوایان جامعه‌ ی بشریت هستند و گفتارها، رفتارها، بیانات و همه‌ ی افعال و حالاتشان کتاب معرفت است و منتشر نیز شده است. پس از قرآن کریم که کلام وحی است، چه کتابی عظیم تر، کامل تر و ژرف تر از «نهج البلاغه» که مجموعه ‌ای از سخنان، تفسیرها، تاریخ، احکام، دستور العملها، حکمتها، خطبه‌ ها و نامه‌‌ های حضرت علی (علیه ‌السلام) است، یافت می شود؟ یا چه کتابی در اصول عقاید، احکام، اخلاق و عرفان، عمیقتر و ژرفتر از «صحیفه سجادیه» می‌ یابند و چه مجموعه‌‌ ای از معارف اسلامی در زمینه ‌های متفاوت: جهان ‌بینی، فلسفه، تاریخ و … ، از اصول کافی بهتر میخواهند که اغلب مباحث امام باقر و امام صادق (علیه ‌السلام) است.

درضمن طبق گفته برخی عارفان وحکیمان این احتمال وجود دارد که افرادی مانند فیثاغورس و ارسطو و.. در زمان خود نبی بودند ولی اکنون از آنها فقط به جهت علمی یاد میشود. 

نکته: برخی تصور می‌کنند اگر کسی ابتکار و اختراعی داشته باشد، او تنها صاحب علم است و حال اینکه چنین نیست، زیرا برخی از علوم وجود دارند که به مراتب با اهمیت‌تر از علوم مادی هستند، از جمله علومی که از اهمیت خاص بر خوردار است، علم خدا و دین شناسی است. رسول خدا(صلی الله علیه وآله) فرمود: «أَفْضَلُ الْعِلْمِ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ». امام(علیه السلام) نیز با اهمیت و مهم‌ترین علم را معرفت خداوند دانست گرچه ممکن است ما آثار علمی مانند کتاب و اختراعی از امامان بزرگوار نداشته باشیم، اما ائمه با بیان روایات بسیار زیاد و تربیت شاگردان متعدد در عرصه های علوم مختلف، فعالیت‌های بسیار مهمی را انجام دادند که این امر با اختراع وابتکار مادی، قابل مقایسه نیست، زیرا اختراع و ابتکار را انسان‌هایی دیگر می‌توانند انجام دهند، ولی آنچه که انسان‌هایی دیگر از آن عاجزند، هدایت مردم و ارائه معارف بلند دینی است.