منو

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

چرا پیامبران، همه در منطقه خاورمیانه مبعوث شدند؟

سؤال:خداوند پیامبران را برای هدایت انسان ها فرستاد وقتی خوب توجه می کنیم این فرستادگان الهی عمدتا در منطقه خاورمیانه و اطراف آن حضور داشتند. حضرت آدم(علیه السلام) درسرزمین مکه هبوط یافت؛حضرت نوح(علیه اسلام) از عراق برخاست و مرکز دعوت ابراهیم(علیه اسلام) عراق و شام بود،موسی(علیه اسلام) از مصر برخاست ؛عیسی(علیه السلام)در اورشلیم(فلسطین کنونی) وپیامبر خاتم هم در عربستان مبعوث شدند.برای بسیاری سوال است آیا فقط مردم این منطقه نیاز به هدایت داشتند؟ چرا خداوند پیامبرانش را در ژاپن و آمریکا و...انتخاب نکرد؟

پاسخ:به تصریح قرآن ظهور پیامبران اختصاص به منطقه خاصى ندارد .طبق آموزه های اسلامی همه امت ها از خود پیامبر داشته اند:

1.«و لکل قوم هاد» ( و برای هر قومی هدایت گری است). خداوند نفرمود که برای هر قوم نبی یا پیامبر اولوالعزم می فرستد بلکه گفته هدایتگری را برایشان می فرستد. مثلا ابراهیم(علیه اسلام) را می فرستد، ابراهیم(علیه اسلام) نیز یاران و شاگردانی دارد که به عنوان هدایتگر شناخته می شوند.و از آنجایی که حجت های الهی همگی به تمامی زبان ها تسلط دارند و هر وقت که بخواهند می توانند به آن زبان ها تکلم کنند؛ مشکلی در تبلیغ آنه با وجود زبانهای مختلف ایجاد نمیشد.بنابراین دعوت و انذار پیامبران، محدود به منطقه برخواسته از آن نبوده و آنها به مناطق دیگر سفیر می فرستادند یا به آن سفر می کردند

2.« و ان من امّة الا خلا فیها نذیر:در هر امتی نذیر و هشدار دهنده ای وجود دارد».تعابیری نظير اين و اين كه در هر قوم يا امتي پيامبري فرستاده شد، به معني آن نيست كه در هر مقطع زماني و در هر قبيله اي پيامبري فرستاده شده ، بلكه "امت" از ریشه ام به معنی مادر است یعنی افرادی که به طور تقریبی در یک موقعیت زمانی، مکانی، فکری، اهداف و شرایط مشابه زندگانی هستند. پس اگر پیامبری در یک دوره ی ظهور می کرد، تا مدت ها که تقریبا همان شرایط حاکم بود نیاز به پیامبر دیگری نبود.درضمن چند قوم مختلف نیز می توانند یک امت در نظر گرفته شوند به علاوه برخي از پيامبران در گذشته هاي دور در پاره اي مناطق محدود و كم جمعيت مبعوث شدند كه باقي ماندن اثر تبليغ و رسالت آنان معنا ندارد .

3.« و رسلاً لم نقصصهم علیک ؛ پیامبرانی که داستان آن ها را برایت بازگو ننمودیم » .در برخی روایات از على عليه السلام نقل شده كه خداوند پيامبرى را مبعوث كرد كه سياه پوست بوده و داستان آن به ما نرسيده است پس این احتمال بعید نیست که در بسیاری از مناطق جهان همانند هند، چین، آمریکا و ... نیز در گذشته های دور که امکان ارتباط وجود نداشته ،بر حسب ضرورت پیامبرانی مبعوث شدند .
برخی از شواهد و قرائن تاریخی و اجتماعی نیز این را تایید میکند،مثلا برخی از اقوام سرخپوست و ساکنان منطقه آمریکای جنوبی ،سنت های دینی و اذکار و اورادی نظیر عبادات سایر ادیان دارند که به احتمال قوی ناشی از تعالیم انبیایی است که در گذشته در آن مناطق زیسته اند، ولی نامی از آن ها به دست ما نرسیده است
همچنین ما نمی‌دانیم که انبیایی چون حضرت خضر (علیه اسلام) که طبق روایات هنوز هم زنده هستند، در کدام سرزمین‌ها رسالت داشته‌اند. همان‌گونه که قبر 5 نبی(علیهم اسلام) در قبرستان تخت فولاد اصفهان است و به رغم آن که مزارشان مشخص است، اکثر مردم نمی‌دانند، چه بسا انبیای بسیاری در میان اقوام دور و نزدیک بوده‌اند که یا تاریخ‌شان از بین رفته و یا از آنان به عنوان دانشمند، نابغه، منجی، شخصیت ملی و اسطوره‌ای (و البته با تحریفات) یاد می‌شود. آیت الله جوادی آملی در این زمینه می‌فرمایند: «گروهی از عارفان و حکیمان به استناد برخی از تواریخ، حضرت ادریس را همان هرمس پنداشتند، هم چنان که حضرت شیث را همان آغاثا ذیمون دانستند و عده‎ای شاید بر اثر همین هرمس و آغاثاذیمون و فیثاغورس، مانند آن‎ها مثل ارسطو... را از انبیا دانستند».
در واقع احتمال بسیار جدی وجود دارد که بسیاری از آیین های فعلی آسياي دور مانند بودا و ... و تمدن های آمریکای جنوبی مانند تمدن مایا و اینکا و... به نوعی متاثر از تعالیم انبیای آن ها بوده که البته گذشت زمان باعث تغییر و تحریف بسیار دراین آیین ها شده واین تعالیم امروزه چندان با تعالیم اسلامی منطبق نیست .

4.تاریخ تنها به بازتاب گوشه ای از گذشته می پردازد و نمی توانیم آنچه بیان شده را تمام آنچه موجود بوده است، بدانیم. همچنان که کشف آثار باستانی، توان نشان دادن تمام گذشته را ندارد. بنابراین باید در قدم اول متوجه باشیم که نمی توانیم با جزم و یقین ادعا کنیم که تمام پیامبران در منطقه خاورمیانه بوده اند.
5.هبوط حضرت آدم(علیه اسلام)در منطقه خاورمیانه بوده و با توجه به تکثیر نسل انسان ها از حضرت آدم و حوا، بدون شک کسانی که به سایر قاره ها مهاجرت کرده اند از نسل ایشان بوده اند یعنی کسانی بودند که تعالیم پیامبران به ایشان رسیده است. فرزندان آن ها نیز با توجه به مسافرت های مبلغان به این مناطق از محتوای دعوت های توحیدی آگاهی یافته اند.
در واقع می توان گفت: بین ثقل جمعیت و تمدن و بعثت پیامبران ارتباط منطقی برقرار است زیرا در زمان ظهور پیامبران، منطقه مسکونى عمده انسان‏ها مناطق آسیایى بود و خاور میانه در مهد تمدن قرار داشت.
اگر مى‏ بینیم اسلام از محیط عقب مانده‏ اى هم چون مكه و مدینه آن روز برخاست به خاطر این بود كه: این منطقه بر سر راه چند تمدن بزرگ آن زمان قرار داشت، تمدن ایران و باقى مانده تمدن بابل در شمال شرقى جزیرة العرب، تمدن روم در شمال، تمدن مصر باستان در شمال غربى، و تمدن یمن در جنوب. در واقع مركز ظهور اسلام، مركز دایره ‏اى است، كه تمام تمدن هاى مهم آن زمان در اطراف آن جاى مى‏گیرند.
بعثت در مکان و مهد تمدن ها موجب می شود که پیام انبیا از طریق مردم آن سرزمین به مناطق دیگر نیز برود ، چون با وجود تمدن در یک سرزمین، ارتباط مردم آن سرزمین با مناطق دیگر ساده تر و بیش تر خواهد بود و از آنجایی که افراد سرزمین های متمدن غالبا مخترع و صاحب خط بودند، کتاب و اثری از دین پیامبرانشان مانده و اگر سایر مناطق هم صاحب خط و تمدن بودند، شاید امروزه شاهد آثاری از پیامبرانشان بودیم.
6.به طور قطع می توان گفت که خداوند متعال، هیچ گروه و امتی را عذاب نخواهد کرد؛ مگر این که پیام وحی برای آنان قابل دسترسی باشد«ما کُنَّا مُعَذِّبِینَ حَتَّی نَبْعَثَ رَسُولاً» ما هرگز عذاب نمی کنیم؛ مگر این که رسولی را بفرستیم. به همین جهت اگر افرادی به جهت سلطه سران شرک و کفر، از وحی الهی محروم باشند، در قیامت، مشمول رحمت الهی قرار خواهند گرفت .
8- بسیاری از پیامبران، مبشر پیامبران بزرگ تر بوده اند، بنابراین طبیعی است که آنها خیلی کانون توجه نبوده باشند و با توجه به خبرهای قرآنی، که اکثر مردم در مقابل رسولان موضع خوبی نگرفته اند، طبیعی است که نام این دسته از پیامبران، خیلی ثبت نشده باشد و اثری از آنها بر جای نمانده باشد.