منو

مراسم چهارشنبه سوري چه گناهی دارد؟

سؤال: مراسم آتش بازي، ترقه زدن وامثال آن ها در چهارشنبه سوري چه گناهی دارد؟

پاسخ:1. از نظر مراجع معظم تقليد اگر در اين گونه مراسمات، نشانه‌اي از آتش‌پرستي و يا ديگر مظاهر شرک باشد و با همين عنوان برگزار شود، همان‌طور که در دوران‌هاي قديم چنين بوده است؛ جزو خرافات است و در اسلام محکوم شده و انجام آن حرام است.

2. اما نوعاً مسلمان‌ها اين مراسم را به عنوان آتش‌پرستى انجام نمي‌دهند، و تنها به عنوان تفريح و سرگرمي مراسم چهارشنبه پاياني سال انجام می گيرد؛ با این وجود اگر موجب اذيّت و آزار ديگران باشد و يا تبذير و اسراف مال محسوب شود و يا خلاف قانون و مقرّرات نظام جمهورى اسلامى باشد، طبق نظر فقها جايز نيست ودر صورت صدمه زدن به اموال اشخاص ديگر و يا اموال عمومي ضمان آور است وپرداخت خسارت وبدست آوردن رضايت بر عهده ي اوست. واگر صدمه اي بر سلامت شخصي وارد کند، طبق احکام و قوانين، ملزم به پرداخت ديه يا قصاص مي شود
3.خیلی از اوقات ترقه و مواد قابل اشتعال دیگر بسته به نوع خود با تفاوت درجه، صدای مهیبی، آن هم به صورت ناگهانی تولید می کند که این صداها باعث ترسیدن مردم بخصوص گروه های حساس مانند بیماران شده و یا استراحت عده ای را منازل برهم میزند.باید توجه داشت که ترساندن و آزار مردم در زمره گناهان سخت کیفر است که مؤمن به سمت آن نمی رود.پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «خَصْلَتَانِ لَیسَ فَوْقَهُمَا مِنَ الشَّرِّ شَی‏ءٌ الشِّرْکُ بِاللَّهِ وَ الضَّرُّ لِعِبَادِ اللَّه‏» دو خصلت ناپسند است که بدتر از آنها نیست: شرک به خدا و آزار بندگان خدا.(تحف العقول)

در اینجا توجه شما را به داستانی جلب می کنم تا ببینیم ترساندن مردم حتی در پایین ترین درجه اش مورد نهی رسول خدا(صلی الله علیه وآله) قرار گرفته است:

در محضر رسول خدا گروهي نشسته بودند، پيرمردي از اصحاب برخاست تا از مسجد بيرون رود، وي كفش‌هاي خود را فراموش كرد با خود ببرد. چون به در مسجد رسيد متوجه شد و بازگشت تا كفش‌هاي خود را بردارد، ولي فردي از اصحاب كفش‌هاي او را برداشته و مخفي نموده بود. پيرمرد برگشت و گفت: كفش‌هاي من كجاست؟ برخي گفتند: ما كفش‌هاي تو را نديديم. حضرت متوجه آنان شده و فرمودند: چگونه مؤمني را ناراحت مي‌كنيد و مي‌ترسانيد، عرض كردند: شوخي مي‌كنيم، حضرت دو يا سه بار سخن خود را تكرار فرمود: آيا شوخي به همراه ناراحتي و ترساندن مؤمن؟؟

حضرت موسي(ع) از خدا پرسيد بارالها! پاداش كسي كه اذيت وآزار خود را از مردم باز دارد و نسبت به آنها خوبي كند،چيست؟ فرمود؛اي موسي! آتش او را چنين ندا دهد هيچ براي من بر تو راهي نيست.

4.درنهایت اگر در تفریح و سرگرمی نکات بالا رعایت شود می توان گفت منعی برای آن نیست. هرچند برای مؤمن سزاوار است که وقت خود را بیهوده تلف نکند و سراغ تفریحات مفید وسالم برود.

منبع: اسلام کوئست