منو

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

چرا خودکشی گناه است؛ مگر خدا به انسان اختیار نداده است؟

سؤال:اگر خدا به انسان اختیار داده است؛ پس چرا کسی که از دنیا خسته شده وخودکشی میکند برای همیشه در جهنم باقی می ماند، آیا این شخص باید به اجبار در دنیا بماند؟
پاسخ: همانگونه که رها کردن خود از بلندی، بدون استفاده از چتر نجات و وسایل کمکی به متلاشی شدن بدن انسان خواهد انجامید و چنانچه انداختن خویشتن در دریایی عمیق و بدون آگاهی از فنون شنا، طبیعتا موجبات غرق شدن انسان را فراهم خواهد کرد و در هر دو مورد، راه برگشتی نخواهد بود، برخی از گناهان نیز با توجه به اینکه خصوصیتی دارند که احتمال توبه در آنها، از بین خواهد رفت، مرتکبان خویش را در مسیر برگشت ناپذیر دوزخ قرار میدهند. ومی دانیم که چنین نتیجه ای، پیامد مستقیم رفتار خود آنان است.

برخی گناهان مانند غذای فاسدند که استفاده دراز مدت از آنها آسیب می رساند، اما برخی دیگر نیز چونان انفجار سهمگینی، زندگی معنوی انسان را متلاشی می سازند.از طرفی، با توجه به رحمت واسعه خداوند، مسیرهایی فراروی انسانها نهاده شده، تا بتوانند با عبور از آنها، برخی مجازات های سنگین خود را لغو کرده و یا آنها را تا حدودی کاهش دهند.
جبران خسارت ناروا، طلب بخشش از آسیب دیدگان ناشی از گناه و در نهایت، توبه به درگاه الهی از راه های جبران یک گناه می باشد.بدیهی است که این موارد جبران کننده و به ویژه توبه، باید قبل از مرگ انسان و در زمان زنده بودن او انجام شده و توبه ای که در آستانه مرگ و یا بعد از آن صورت پذیرد، اثری نخواهدداشت

اما خودکشی، گناهی است که امکان حیات و زندگی را از انسان سلب کرده و فرصت توبه را از او می رباید و به عبارتی، فرد با انجام چنین گناهی، آخرین شانس خود را برای لغو و یا کاهش مجازات، از دست داده و طبیعتا وارد دوزخ خواهد شد.
ولذا امام صادق(علیه السلام)می فرمایند: هر فردی که عمدا اقدام به خودکشی کند، به صورت جاودانه در آتش دوزخ باقی خواهد ماند. از اینرو امام باقر(علیه السلام) می فرمایند: فرد با ایمان، ممکن است به انواع بلاها گرفتار شده و یا با اتفاقات گوناگون، از دنیا برود، اما او هرگز خودکشی نخواهد کرد

«حق حیات»،هدیه الهى است که مسئولانه به انسان عطا شده است. پس باید در حفظ آن مراقب بود؛ چه این که «حیات» فقط «حق» افراد نیست بلکه حفظ آن، «تکلیف» آنان نیز مى‏باشد. این هدیه ی ارزشمند، در واقع فرصتی است که انسان با کمک آن می تواند به بالاترین درجات کمال دست یابد. فردی که خودکشی می کند، با دستان خود اقدام به فرصت سوزی کرده و سوختن او در آتش، نتیجه مستقیم همین فرصت سوزی است، همانگونه که اگر فردی، بی مهابا خود را در آتش بیفکند، سوختن بدن او نتیجه مستقیم رفتار ناهنجارش خواهد بود
بهشت و جهنم، در واقع همان عمل انسان بوده و در واقع این انسان است که با اعمال خود سازنده بهشت و جهنم است، نه آنکه او عملی انجام دهد و همچون قراردادی از پیش تعیین شده، او را به پاداش و جزای عملش به بهشت و جهنم رهنمون سازند.درواقع سؤالی که در بالا پرسیده شده همانند این است که بپرسیم چرا شخصی که چاقویی به چشمان خود میزند کور میشود؛ مگر خدا به انسان اختیار نداده است؟ ودرجواب باید گفت اتفاقاً خدا به انسان اختیار داده که چنین اشتباهاتی که نتیجه های شوم دربر دارد را انتخاب نکند چون سعادت بشر را میخواهد.

مسلماً در زندگی هر انسان، ناراحتی ها و یا شکست هایی پیش می آید که دنیا را در چشم انسان تیره و تار می کند.عده ای از میان این غرقاب مشکلات، سر بلند می کنند و با همه سختی ها و با توکّل بر خداوند، شروع به سازندگی دوباره می کنند. اما انسان‌های ضعیف النفس زیر این مشکلات کمر خم کرده و به انزوا کشیده می شوند. اینان دنیا را برای خود، مکانی دائمی می‌پندارند و در صورت ناکامی و بروز مشکل، همه چیز را تمام شده پنداشته و برای فرار از آن به خودکشی روی می‌آورند.
اما آنها از این نکته غافلند که بعد از خودکشی در پیشگاه خدا با گناهی بزرگ و غیر قابل بخشش حاضر و به عذابی بزرگ دچار می‌شوند و راه هرگونه بازگشت و جبران را نیزبه روی خود بسته اند.
اگر انسان به منطق اسلام آشنا باشد درمی یابد که مرگ انتهای راه نیست بلکه ابتدای راهی است بدون پایان. پس خود کشی هیچ کمکی به انسان نمی کند. مضافاً بر این که هیچ مشکلی در دنیا آن قدر ارزش ندارد که انسان در برابر آن، جان با ارزشش را بگیرد.
«وَلاَ تُلْقُواْ بِأَيْدِيكُمْ إِلَى الْتَّهْلُكَةِ؛[بقره/۱۹۵] خود را به دست خود، به هلاكت نیفكنید».
جهان هستی و تمام چیزهایی كه در آن آفریده شده، از خداست. بنابراین در ملك الهی تنها با اجازه مالك می‏توان تصرف نمود. انسان اجازه ندارد كه بدون رضایت الهی دست به خودكشی بزند و باعث نابودی خود بشود. این مانند آن است كه انسانی را بدون علت بكشد. خداوند حكیم انسان را آفرید تا در دنیا زندگی كند و در سایه پیروی از فرامین الهی و راهنمایی‏ های پیامبران خدا به كمال رسیده و به نعمت‏های جاویدان دست یابد. رسول گرامی اسلام فرمود: «دنیا مزرعه و كشتگاه آخرت است» كسی كه دست به خودكشی می‏زند و خود را نابود می‏كند، مزرعه وکشتگاه را از بین می‌‏برد،درنتیجه درآخرت چیزی نخواهد داشت که با آن به بهشت رود

چنین شخصی با تدبیر و حكمت الهی به مبارزه برمی‏‌خیزد، چرا كه خدا وی را آفرید، تا به طور طبیعی زندگی كند و به طور طبیعی از دنیا برود. و او برخلاف این خواسته عمل نموده است.

كسی كه دست به خودكشی زده همانند كسی كه دیگری را كشته، انسان و انسانیت در نظر او بی‏ ارزش شده است.ومانند یک قاتل مستحق عقوبت و عذاب الهی می‏گردد و این با عدالت خدا هیچگونه منافاتی ندارد.

در نظام‏های حقوقی جهان نیز اساسا خودكشی نوعی بزهكاری و جرم تلقی می‏شود، ازاین‏رو شخصی كه به خودكشی كننده در جهت انتحار كمك كند، شریك جرم شناخته شده و مجازات می‏شود و این فرع بر جرم بودن خودكشی است.

انسان عاقل حتی در بدترین وضع، با جان خود معامله نمی كند و آن را به بازی نمی گیرد، بلكه با صبر و متانت و توكّل به خدا ازآن مهلكه می گریزد.
امام علی(علیه السلام)می فرماید:«هرگاه سختی و گرفتاری به اوج ونهایت خود رسید، بازهم باید امید گشایش وپیروزی داشت.»
تقویت ایمان و باورهای دینی و مطالعه در مورد قیامت و معاد می تواند در جلوگیری از پوچ گرایی و تصمیم های غلط، مؤثر باشد.دقت کنیم که صفا، صمیمت، اخلاص، مبحت و خلاصه عشق و عاشقی با خداوند سبحان در بندگی متجلی می‌گردد نه در گردنکشی...
دنیا محل امتحان و رشد انسان هاست و مسئله های یک امتحان را باید حل کرد نه اینکه با پاره کردن برگه امتحان از مسائلش فرار کرد؛ آیا چنین فردی میتواند نمره 20 بخواهد؟ باید با رفتار مناسب خود را رشد داد و استعدادها را شکوفا کرد.واگر کسی دارای نگاه الهی باشد و زندگی حقیقی را در آخرت بداند، از مشکلات دنیا این گونه زجر نمی کشد. به همین خاطر اولیای الهی که مشکلات و مصائبشان آن قدر سنگین بود هرگز این گونه جزع و فزع نکرده اند
کسی که میگوید خدا مرا نمی‌بیند، صدایم را نمی‌شنود، مرا دوست ندارد و ... از یک سو خدارا نشناخته؛ و از سوی دیگر دروغ و افترا نیز به او بسته است یعنی انسان با این باورها و تخیلات، به خداوند سوء ظنّ می‌برد و جزو ظالم‌ترین‌ها می‌شود و بالتبع راه هدایت و باب استجابت و رحمت را [اگر چه ناخودآگاه] به روی خودش می‌بندد.
از بزرگ‌ترین معاصی نزد خداوند متعال که همچون شرک است و هرگز آن را نمی‌بخشد، یأس و ناامیدی از رحمت اوست. چرا که این خودش بزرگ‌ترین افترا به خداوند رحمان و رحیم است.

وَ لا تَقْتُلُوا أَنْفُسَكُمْ إِنَّ اللَّهَ كانَ بِكُمْ رَحِيماً " و خودتان را نکشید قطعاً خداوند نسبت بشما مهربان است" يعنى خداوند مهربان نه تنها راضى نميشود ديگرى شما را به قتل برساند بلكه به خود شما هم اجازه نمى‌دهد كه با رضايت خود، خويشتن را به دست نابودى بسپاريد.