منو

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/templates/kh_ghadr/khghr/framework/helper.layout.php on line 175

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/porscom/public_html/includes/application.php on line 539

چرا امام علی(علیه السلام) با خلفاء همکاری میکردند؟

سؤال:اگر ابوبكر و عمر، غاصب خلافت بودند ، چرا امام علي(علیه السلام) با خلفا همكاري مي کردند؟

پاسخ: تمام آن چه كه از آن با عنوان همكاري امير مؤمنان عليه السلام با خلفا ياد مي شود به سه دسته تقسيم مي شود:
1 . مشورت در امور قضائي ؛
2 . مشورت در امور دفاعي و جنگي ؛
3 . مشورت در مسائل علمي و حلّ مشكلات اعتقادي .
نقش امير المؤمنين در اين موارد حد اكثر به اندازه پاسخ به درخواست ارشاد وراهنمائي طرف مقابل است كه وظيفه هر مسلماني است . حتي اگر طرف مشورت غير مسلمان باشد ، باز هم وظيفه دارد كه با نهايت امانت داري وي را راهنمايي كند ؛ چه رسد به اين كه اگر مسأله حفظ اساس اسلام و دين خدا در ميان باشد .امام علی (علیه السلام) در همه مراحل زندگی خود برای مهم ترین مسأله یعنی حفظ اسلام و پیشرفت آن تلاش می کرد و تمام هستی خود را در این راه فدا کرد . همکاری آن حضرت با خلفا نیز در همین راستا بوده است تا جلوی سوء استفاده دشمنان اسلام گرفته شود و این به معنای تایید خلافت آنها نبود، بلکه آن حضرت در مواقع مناسب اعتراضات خود را به آنان ابلاغ می کردند. برخی از علل همکاری ایشان عبارتند از: 1- جلوگیری از تضییع حقوق مردم. 2-معرفی اسلام واقعی. 3- ایجاد وحدت در برابر تهدیدهای داخلی و خارجی.

با توجه به این که فلسفه امامت تنها حکومت کردن نیست و حفظ اسلام و جلوگیری از نابودی و یا انحراف آن و هدایت مردم و مرجعیت دینی و علمی مسلمانان از وظایف مهم امام است، امام علی(علیه السلام) خود را موظف می­دانست که از دین اسلام محافظت کند؛ در این راستا امام از ظلم هایی که بر خود ایشان صورت گرفته بود، چشم پوشی می کرد.
در فقدان رسول خدا(صلی الله علیه وآله)،نزاع بر سر جانشینی آن حضرت می‌توانست چشم انداز آینده را در دیدگاه بسیاری از مردم تیره و تار سازد و بی شک در صورت بروز چنان تشنجی، دشمنان اسلام چه در درون سرزمین اسلامی و چه از خارج آن انگیزه بیشتری می‌یافتند تا به اسلام ضربه وارد کنند. در چنین شرایطی که با وجود انگیزه‌های بسیار قوی در برخی از صحابه برای ممانعت و امتناع از قبول ولایت امام علی(علیه‌السلام) و عزم و تصمیم جدی آن‌ها بر مخالفت با آن، اقدام به حرکتی تند و مسلحانه از سوی امام، بسیار خطرناک بود و بدیهی است انجام چنین اقدامی از آن حضرت بسیار بعید به نظر می‌آمد.

دومین راهی که پیش روی آن حضرت بود انزوا و گوشه نشینی مطلق بود، طوریکه در هیچ یک از مسایل داخلی و خارجی امت اسلامی دخالت نکرده و بی تفاوت نسبت به هر آنچه پیش می‌آید، تنها به زندگی و معیشت خود بپردازد.
چنین رویه‌ای گرچه زیان کمتری نسبت به شیوه نخست داشت، ولی با روح ایمانی و تقوای علی(علیه‌السلام) سازگار نبود، چرا که این روش مخصوص کسانی است که در هوای قدرت و ریاستند و از هر مشکلی که برای جامعه و حکومت پیش آید استقبال می‌کنند تا شاید این معضلات به تضعیف موقعیت رقیب و تقویت شخصیت و موضع ایشان منجر شود،حتی به بهای آسیب رسیدن به جامعه وتزلزل پایه های اعتقادی آن. اما آن حضرت کوچک‌ترین علاقه و محبتی نسبت به حکومت و مظاهر دنیا نداشته و زاهدترین فرد زمان خویش بوده‌اند و اگر گاهی نیز از حکومت سخن گفته‌اند، فقط مصالح اسلام و امت اسلامی را در نظر داشته‌اند. از سوی دیگر علی(علیه‌السلام)23 سال در کنار پیامبر(صلی الله علیه وآله) برای رشد و کمال نهال اسلام جهاد و تلاش نمود، با این اوصاف، چگونه ممکن است آن حضرت چنین رویه‌ای در پیش گیرد؟

راه دیگری که پیش روی آن حضرت وجود داشت، انزوا و گوشه گیری نسبی بود. با این شیوه از طرفی خود را از دخالت مستقیم در جریان‌ها و حوادث برکنار می‌داشت، و از طرفی آن گاه که مصالح مسلمانان اقتضا می‌کرد از مشاوره و راهنمایی دریغ نمی‌فرمود و کار اصلی خویش را هدایت مردم و نظارت برای حفظ دین قرار داد و با کمال شجاعت روحی و مناعت طبع و بزرگواری، آن گاه که پای مصالح دین و آبروی مسلمانان و شوکت اسلام به میان می‌آمد، بی هیچ دغدغه و تردیدی نظرهای خیرخواهانه و مصلحت آمیز خود را نثار امت اسلامی و خلیفه مسلمین می‌کرد و حتی با همان کسانی که آنان را بانیان غصب حق خویش می‌دانست، به گونه‌ای رفتار می‌کرد که به نقل شیعه و سنی خلیفه دوم در موارد متعددی گفته است: «لولا علی لهلک عمر» اگر علی نبود عمر هلاک می‌شد.