منو

علم به راحتی اثبات می‌کند که زن باردار است یا نه، پس چرا باید زن پس از طلاق سه ماه عده نگه دارد؟

سؤال:چرا باید زن پس از طلاق سه ماه عده نگه‌دارد؟ علم امروز به راحتی اثبات می‌کند که زن باردار است یا نه؟ یعنی در همان آزمایش اول ماه اول و دوم مشخص می‌گردد ویا حتی در زمان طلاق به‌ راحتی می‌توان از ابزارهای گوناگون و البته اطمینان‌ بخش برای تشخیص بارداری و عدم آن استفاده کرد.

پاسخ:احکام اسلامی، همه فروع دین هستند، یعنی شاخه‌های اصولی هستند چون توحید، نبوت و معاد. لذا فردی که اصول را قبول ندارد، دیگر جایگاهی ندارد که از چرایی فروع بپرسد ولی کسی که اصول دین را قبول دارد، می‌داند _اگرچه خوب و لازم است که در مورد حکمت و آثار و تبعات احکام الهی تحقیق کند و مطلع گردد_، اما اگر به نتایج مطلوبی دست نیافت، باز می‌داند که احکام صادره از سوی خدا حتماً علیمانه و حکیمانه بوده و منطبق با نظام خلقت و ضامن رشد، سلامت و کمال است، هر چند که او علل و حکمت‌ها خاصش را نداند.درضمن عده‌ی زنان، فقط سه ماه نیست، بلکه عده طلاق پاک شدن از سه حیض و عده‌ی مرگ همسر چهار ماه و ده روز است و هر دو حکم عین صریح آیات قرآن کریم می‌باشد.آیات 228و 234 سوره بقره. اما در پاسخ این سؤال باید گفت:

الف_ تنها علت و حکمت عده نگه‌داشتن، اثبات عدم بارداری نیست اما در همین زمینه هم باید گفت احکام مبتنی بر زمان در اسلام، بر مبنای طبیعت است که برای همگان مشهود است و نه بر مبنای نتایج آزمایشگاهی. مثل آگاهی از هلال ماه، افق‌های روزانه، عادت ماهانه زنان و ... که هر کسی می‌بیند. برای اینکه هر کسی در هر شرایط وامکاناتی باشد بتواند راه سعادت را که همان عمل به دستورات الهی است را بدون مشقت طی کند واسلام همه را در نظر میگیرد؛ چه افراد 14قرن پیش را، چه افراد بی بضاعت را وچه افراد ثروتمند.ولذا احکامی که باید در زمان انجام شود، مثل نماز، روزه و حج، همه بر اساس طبیعت مشهود و ثابت و بلا شک است.

ب_ در مورد عده نگه‌داشتن زنان مطلقه و بیوه، حکمت‌هایی بیان شده است، از جمله:
1.ممانعت هر چه بیشتر از فروپاشی خانواده دربحث عده طلاق: خانواده، مقدس‌ترین و اصلی‌ترین کانون اجتماعی است که بیشترین نقش را درساختار فردی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی وحتی سیاسی و امنیتی یک جامعه دارد و به همین دلیل است که نظام‌های دینی و اخلاقی سعی در حفظ و استحکام آن دارند؛ درست برعکس نظام‌های استکباری.
طلاق حتماً به دلیل بروز اختلافات صورت گرفته است، اختلافاتی که پس از محبت‌ها، تفاهم‌ها وهمزیستی‌ واقع شده. پس «عده» ایجاد فرصتی برای بازگشت به حالت اولیه و بازسازی مجدد خانواده است ونمونه‌ی تحقق آن نیز به کرات مشاهده میشود. عده درطلاق رجعی این فرصت را ایجاد میکند که مرد پس از پشیمانی وقبول اشتباهاتش تنها با گرفتن نامه رجوع،وبدون نیاز به اجراء عقد مجدد نزد همسر سابقش برگردد وزن نیز که درتنهایی اش به اشتباه بودن تصمیم عجولانه شان وتقصیرات خودش پی برده است باشوهرش همراه شود وزندگی بهتری را شروع کنند.

2.مردان مسلمان وبااخلاق نیز چنین نیستند که بلافاصله پس از طلاق به سراغ سایر زنان روند،ویا حداقل برای جلو گیری ازحرف های مردم، بلافاصله به این کار اقدام نمیکنند؛درنتیجه همان فشار جنسی نیز سبب میل و رغبتشان به سوی بازگشت به همسرشان می‌گردد.

3.جالب است بدانید روانشناسان میگویند طلاق اشتباه بزرگی است؛اما اشتباه بزرگتر ازآن ازدواج مجدد بلافاصله پس ازطلاق است خصوصاً برای زن که معمولاً بعد از طلاق تحت فشار روانی زیادیست ؛ازدواج بلافاصله او، از روی احساسات وبرای فرار از خاطرات گذشته صورت میگیرد ولی اوضاع بدتر میشود چونکه هنوز با شرایط قبلی کنار نیامده بوده است.وعده برای زن، از ازدواج مجدد نسنجیده به خاطر انتقام و سرکوفت به همسر سابق؛ ونیزاز ازدواج مجدد مرد به خاطر حرص، عصبیت و ... جلوگیری می‌کند. زمانی ایجاد می کند تا آتش عصبیت‌ها، کینه‌ها و بغض‌ها فروکش کند، علل منطقی بررسی شده و قضاوت شود و تصمیم ادامه یا قطع کامل با حاکمیت عقل صورت پذیرد.

4.عده (طلاق یا مرگ همسر) از سوی دیگر حفظ احترام خانواده است و متضمن تغییر نگاه صرفاً جنسی به زن، مرد، ازدواج، روابط زناشویی و ... می‌گردد و نشان می‌دهد ارزش‌ها و حرمت‌های دیگری هم هست که باید پیش‌تر و بیش‌تر مدّ نظر گرفته شود. به ویژه اگر خانواده صاحب فرزند هم باشند.
روابط جنسی آزاد که درآن،نه عقد وطلاقی وجود دارد نه عده ای و مبتنی بر شهوت جنسی صرف است، بار و تعهد حقوقی برای کسی ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل سبب بروز فجایع و ظلم‌های بسیار می‌گردد. اما خانواده، نظامی تعهد‌آور برای زن، مرد، فرزندان، اقربا و جامعه است. از تعهدات حقوقی نفقه وارث و... گرفته تا سایر حقوق مدنی.و مهمتر اینکه این تعهدات وقوانین از سوی خالق کریم وعالم به مصالح بشر وضع گردیده است.

5.آرامش روحی و روانی زن، از حکمت‌های دیگر عده است. دقت شود که مرد می‌تواند در آمیزش با همسر خود که معشوقه‌اش نیز هست و محبت فراوانی به او دارد، صرفاً شهوت جنسی را مدّ نظر قرار دهد، اما زن اگر فقط به خاطر شهوت جنسی نیز به آغوش مردی در آید، باز مورد توجه قرار گرفتن به لحاظ خواسته شدن، دوست داشته شدن، انتخاب شدن، محبوبه شدن و ... همه برایش اولویت دارد. مرد اگر بداند که همسرش او را دوست دارد، برای روانش کافیست، اما برای زن هر چند می‌داند، ولی نمودهای مکررش مؤثر است، لذا پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله بدین مضمون فرمودند که دوست داشتن را با زبان به همسرتان بگویید.
از این رو، زن پس از طلاق دچار لطمات روحی و روانی و شکست عاطفی سنگین‌تری می‌گردد که آرامش بخشیدن به آن بسیار اولی‌تر از آرامش بخشیدن به شعله نیاز جنسی است. و «عده»، فرصت این آرامش را به او می‌دهد تا پس از آن تصمیم‌هایش برای تنهایی، پذیرش رجوع مرد، ازدواج مجدد و یا حتی لذت‌های جنسی‌اش، منفعل و توأم با اضطراب‌های روانی و عاطفی نباشد و بیشتر ضربه نبیند. لذا نیازمند این آرامش پس ازشکست در زندگی مشترک قبلی به واسطه طلاق یا مرگ شوهر است.
و البته صدها حکمت دیگر برای سلامت جنسی، جسمی، روانی، فردی، اجتماعی، حقوقی و ... نیز وجود دارد و هم چنین حکمت‌های ناشناخته‌ی دیگری که خواه انسان به لحاظ علمی و عقلی برخی از آنها را کشف کند و خواه نکند.

ج_ودر پایان، اگر چه همه احکام،دفع کننده ی مضرات، یا دارای منافعی برای رشد فردی و اجتماعی انسان است، اما مهم‌ترین حکمت آن بندگی خداوند متعال است که در حاکمیت قوانین او بر مملکت وجود، تجلی می‌یابد. تعیین باید و نبایدها برای هر فرد، یا از سوی شخص واشخاص است و یا از سوی خدا. ولی مسلمان حاکمیت خدا را بر می‌گزیند.ولذا وقتی می دانیم احکام الهی همه برای سعادت خود ماست؛ عمل کردن به همه ی آنها حتی در مواردی که علتش را نفهمیدیم؛ روح بندگی وتسلیم بودن تام در برابر پروردگار را در ما تقویت می کند.