منو

رفتن به حج یا کمک به فقرا کدام یک بهتر است؟


سؤال: آیا بهتر نیست که هزینه حج را برای رفع فقر در جامعه استفاده کنیم؟

پاسخ: حج تمتع به عنوان یکی از واجبات الهی معرفی شده است که با فراهم بودن شرائط نافرمانی از آن گناه محسوب می شود
به تنهایی و در پستوهای خانه نیز می توان نماز را اقامه کرد و به تنهایی و در سرزمین خود می توان هزاران قربانی کرد و هزاران فقیر را سیر کرد، اما ابرقدرت های بزرگ دنیا را جز با وحدت و برادری و اتحاد و مقاومتی که در حج به نمایش جهانی گذاشته می شود، نمی توان شکست داد و این همان فلسفه مهم حج است که نه کمک به فقرا و نه قربانی و نه نماز و روزه هیچ کدام نمی تواند جایگزین آن شود .
در کشور ما سالیانه هزاران سفر توریستی و تفریحی به کشورهای مختلف آسیایی و اروپایی صورت می گیرد
چرا هیچ فرد و یا گروهی خواستار تعطیلی این سفرها و صرف هزینه های کلان آن که گاها با هزینه های حج قابل مقایسه نیست، نمیشود؟

 امام صادق علیه السلام است می فرماید:«ندیده ام که چیزی همانند مداومت بر زیارت این خانه چنان سریع توانگری بیاورد فقر بزداید»
امام صادق علیه السلام فرمود:حاجی و عمره گزار مهمان خدایند. اگر چیزی بخواهند به ایشان دهد. اگر او را بخوانند، پاسخ می گوید. اگر شفاعت کنند. شفاعت ایشان را می پذیرد، اگر سکوت کنند، با آنان آغاز سخن می کند و در برابر هر درهمی که خرج کرده اند، یک میلیون درهم به آنان می پردازد.ملاذ الاخبار ج 7 226

مسلم است وقتی حج حاجی مقبول می شود که او به فکر فقیران و نیازمندان جامعه باشد و از ثروتی که طبق روایات نصیب او می شود در راه رفع مشکلات و گرفتاری های جامعه استفاده کند.
حج هیچ منافاتی با فقرزدایی ندارد، چرا که در اسلام تاکیدات فراوانی بر فقرزدایی شده است و حتی زکات و خمس که از واجبات مالی هستند برای همین امور اختصاص داده شده‌اند. دین اسلام معتدل است و به همه جوانب توجه کافی و لازم را دارد و همان اندازه که دعوت به زیارت معنوی حج کرده است، چند برابر آن، مسلمانان را دعوت به کمک رسانی به فقرا و ساخت مساجد و مدارس و بیمارستان و کارهای خیر دیگر نموده است که با مراجعه به قرآن و روایات، به این واقعیت دست خواهیم یافت و خواهیم دید چه تاکیدات فراوانی بر امر انفاق و کمک به سائلان و محرومان شده است.
پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌وآله)  فرموده است: «کسی که همسایه گرسنه‌ای دارد، اگر خودش سیر بخوابد مسلمان نیست».
كنگره حج فرصت بسيار خوبي است تا تفكر اهل البيت (علیهم السلام) را ترويج دهيم و ساير مسلمانان را به اسلام ناب دعوت كنيم. تفكر آل سعود تفكري يزيدي و مخالف اسلام است، شما ببينيد چقدر اين عده منحوس، چهره رحماني مسلمانان را در جهان بد جلوه داده اند.

ما بايد از سيره اهل البيت عليهم السلام تبعيت كنيم، آنان هيچگاه فرصت حج را از دست ندادند، در زمان خلفا، امويان، زبيريان و عباسيان هميشه در صحنه هاي اجتماعي و سياسي حاضر مي شدند و تفكر جهان آن روز اسلام را از جهل هامي زدودند و انسانهاي خواب آلوده رابيدار مي نمودند.