منو

چرا سقط جنین حرام است؟

سؤال:چرا سقط جنین حرام است؟ در بعضی موارد مانند عقب‌ماندگى ذهنى واحتمال انتقال بیماری به جنین، عدم إمکان مراقبت مادر از فرزند به دلایل روحی و جسمی، فقر اقتصادى و مشکلات اجتماعى، تعدّد أولاد، سنّ بالا، ناقص بودن جنین، نامشروع بودن جنین و..، به دنیا نیامدن فرزند عقلانی تر است.

پاسخ: سقط جنین که متأسفانه آمار آن در ایران 220هزار مورد درسال است؛ حرام و از گناهان کبیره است و مرتکب آن باید توبه کند و کفاره (دو ماه روزه متوالی) دارد. دیه آن هم از قرار زیر می باشد:
جنین از وقتى که در رحم قرار مى‌ گیرد، به مدت 40 روز، نطفه است. و دیۀ اسقاط آن در این مدت 20 مثقال شرعى طلاى سکه ‌دار است که هر مثقال، هیجده نخود مى ‌باشد، پس از آن، 40 روز علقه یعنى خون بسته شده است و دیۀ آن 40 مثقال است، بعد، 40 روز مضغه یعنى پارۀ گوشتى است، که دیۀ آن 60 مثقال است. پس از آن به صورت استخوان مى‌ شود. و دیۀ آن 80 مثقال است. بعد گوشت روییده و صورت‌بندى مى ‌شود، و دیۀ آن 100 مثقال است. و همین که روح در آن دمیده شد، چنانچه پسر باشد دیۀ او هزار مثقال و اگر دختر باشد 500 مثقال شرعى طلاى سکه ‌دار است. و در تمام این صور، اگر عوض هر یک مثقال طلا، ده درهم نقره بدهند کافى است و اگر زن حامله از روى عمد کارى کند که جنین او سقط شود باید دیۀ آن را به تفصیلى که بیان شد به وارث جنین بپردازد و خود او از این دیه ارث نمى‌برد، بلى چنانچه ورثۀ جنین، او را عفو کنند دیه ساقط مى ‌شود ولى در جنینى که روح دمیده شده، کفاره قتل بر او واجب است.اما در هرحال تا زنده به دنیا نیامده باشد قصاص ندارد

احترام خون انسان ها و حرمت قتل نفس از مسائلی است که همه شرایع آسمانی و قوانین بشری در آن متفقند و آن را یکی از بزرگترین گناهان می شمارند ولی اسلام اهمیت بیشتری به آن داده و کشتن یک نفر را مساوی با کشتن تمام انسان ها قرار داده است، همچنان که در آیه قبل ذکر شد حتی در بعضی از آیات قرآن دائمی بودن در آتش جهنم را که مخصوص کافران می باشد برای قاتل تعیین کرده است.:«و من یقتل مومناً متعمدا فجزاوه جهنم خالداً فیها...(سوره نساء، آیه 93): وهر کس مومنی را به عمد بکشد مجازات او آتش جهنم است که در آن جاوید خواهد بود و خدا بر او خشم و لعن کند و عذابی بسیار شدید بر او مهیا سازد.
والبته از نظر اسلام نه تنها قتل نفس بلکه کوچکترین آزار یک انسان، حرام است و مجازات دارد(طبق قاعده "لاضرر ولا ضرار فی الاسلام")

اما عقل: عقل دلالت می کند بر حرام بودن سقط جنین به این صورت که عقل می گوید ظلم قبیح وناپسند است و سقط جنین هم ظلم فاحش است بلکه فاحش ترین ظلم هاست چون که سقط جنین ظلم و ستم بر کسی است که قدرت دفاع بر نفس خود را ندارد.
حتی کسی که به وجود خدا اعتقاد ندارد، می داند ظلم بد و ناپسند است زیرا ظلم،حق مظلوم را پایمال می کند حق چیزی است که یک موجود استحقاق آن را دارد و باید آن را دریافت کند وجنین هم چون حق حیات دارد سقط او ظلم در حق او محسوب می شود و حق حیات او پایمال می شود.
مرگ از دست دادن است نه بدست آوردن. لذا جسمی که صفت حیات را ازدست می دهد؛ به جمادی تنزل یافته تبدیل میشود. وسقط جنین هم جلوی ترقی افرادی را که حق به کمال رسیدن دارند را می گیرد.

حالات جنین:

1. خلقت او تمام شده ولی روح در بدن دمیده نشده،

2. خلقت او تمام شده و روح در بدن او دمیده شده. (که معمولا در چهار ماهگی صورت می پذیرد)

3. خلقت او تمام نشده است.

امام قسم اول که خلقت او تمام شده و روح در آن دمیده نشده: بر این جنین عنوان انسان مرده صادق است بخاطر بعضی شباهت ها که با انسان مرده دارد وهمانطور که آزار رساندن به میت در اسلام حرام است سقط جنین هم چون نوعی آزار رساندن به جنین است حرام می باشد چون که شارع مقدس حکم به اتحاد دیه سقط جنین و دیه جنایت بر میت بخاطر شباهت آنها به هم نموده است.

اما قسم دوم که روح در بدن آن دمیده شده است: سقط آن حرام می باشد چون که در این صورت جنین نفس هست وانسان محسوب می شود و قتل نفس هم قطعا در اسلام حرام است. به عبارت دیگر سقط جنین ظلم و جنایت بر نفس است وظلم هم حرام می باشد. از طرفی چون عنوان انسان براو صادق است همان گونه که جایز نیست قتل انسان ناقص الخلقه بعد از تولد مثل مجنون و قطع نخاع و ... سقط جنین هم جایز نیست چون که حرمت قتل مومن شامل انسان سالم ومجنون و...است پس این حرمت شامل سقط جنین هم می شود.

اما قسم سوم که جنین تام الخلقه نشده باشد (نطفه وعلقه و... باشد)دراین قسم هم سقط جنین بدون دلیل شرعی جایز نیست. سقط جنینی که از راه حرام به وجود آمده باشد،هم حرام است چون این نوع جنین هم اگر والدینش مسلمان باشند درحکم، ملحق به مسلمان می شود.

بنابراین باید گفت مواردی که درسؤال بالا،از موارد جواز سقط، شمرده شده نه مجوز شرعی ونه دلیل عقلی دارد وبنابر نظر بیشتر فقها، پایان دادن به حاملگی فقط درجائی جایز است که برای مادر خطر جانی وجود داشته باشد یا عسر و حرج شدید پیش آید که احتمال این خطرات هم باید واقعاً عقلایی باشد و از تشخیص پزشکان ماهر بدست آید و آن هم قبل از دمیده شدن روح به جنین باشد وگرنه جایز نیست(برای بدست آوردن حکم دقیق مسئله از مرجع تقلید خود استفتاء کنید)

در اینجا برای نمونه یکی از موارد مرقوم در پرسش بالا را ازمحضر مراجع عالیقدر استفتاء کردیم:
آیا سقط جنین به دلیل بیماری نوزاد که منجر به ناقص الخلقه شدن وی خواهد شد جایز است؟ در صورت اثبات نقص ومرض سندرم داون سقط بچه چه حکمی دارد؟
دفتر حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی):
ناقص الخلقه بودن جنین، مجوّز شرعی برای سقط جنین حتی قبل از ولوج روح در آن محسوب نمی شود.
دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مدظله العالی):
سقط جنین قبل از دمیدن روح در آن جایز نیست، البته در صورتی که تشخیص داده شود وجود جنین خطر جانی برای مادر دارد قبل از دمیده شدن روح مانعی ندارد، ولی بعد از دمیدن روح که اصولاً حدود سه ماه و نیم شاید باشد، سقط جنین به هیچ عنوان جایز نیست. و مسئول کسی است که خود اسقاط می کند البته والدین می توانند از دیه او گذشت کنند.
دفتر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی):
اسقاط جنین حرام است، ولی هر گاه جنین در مراحل ابتدایی باشد، و به صورت انسان کامل در نیامده باشد، و باقیماندن جنین در آن حالت و سپس تولد ناقص آن به تصدیق اهل اطلاع متدین باعث عسر و حرج شدید برای پدر و مادر گردد، پایان دادن به حاملگی جایز است، و احتیاطاً باید دیه را بدهند.
دفتر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله العالی):
در فرض سوال، اسقاط جنین جایز نیست و مباشر سقط، ضامن دیه است و در جهت عدم جواز هم فرقی بین قبل از ولوج روح یا بعد ازآن نیست.وچنانچه بدانید با آزمایش بچه سقط میشود آزمایش کردن هم جایز نیست.
حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته):
- سقط جنین در فرض علم به ابتلای وی به سندرم داون (مونگولیسم) جایز نیست.
- اگر احتمال سقط به واسطه آزمایش درحدی باشد که عقلا به آن اعتنا می کنند انجام این آزمایش جایز نیست و مسئولیت آن متوجه والدینی که اجازه آزمایش می دهند، اولاً و پزشکی که آزمایش می کند ثانیاً، خواهد بود.
- اگر سقط صورت پذیرد، دیه بر عهده کسی است که سقط را انجام داده است. البته والدین می توانند دیه را ببخشند و این که اذن والدین برای اسقاط جنین به معنای بخشش دیه در صورت توجه به آن باشد، خالی از وجه نیست.