در اعتقادات توسط

جایی شنیدم که حضرت فاطمه قرآنی داشتند که سه برابر قرآن بقیه مردم بوده و الان دست امام زمانه. خب اگه این مطلب درست باشه میشه بگیم که قرآن مثل انجیل تحریف شده و یه قسمتهایی از قرآن نابود شده یا به دست ما نرسیده.

2 پاسخ

توسط

مصحف حضرت فاطمه (سلام الله علیها) نام کتابی است که در زمان فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و به دست امام علی (علیه السلام) نوشته شد. مطالب این کتاب به وسیله فرشته مخصوص یا جبرئیل به حضرت فاطمه(سلام الله علیها) القا شد. این کتاب مشتمل بر حوادث غیبی و اسرار آل محمد (صلی الله علیه وآله) است و از نشانه های امامت بوده و در نزد امامان دست به دست گشته است و اکنون در دست امام زمان حضرت مهدی (عج) است. 

چون این کتاب بنابر مفاد اکثر روایات پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) تدوین یافته است از رسول خدا درباره ی آن چیزی گزارش نشده است­، ولی این به معنای بی ­اطلاعی پیامبر (صلی الله علیه و آله) از این مصحف نبوده است؛ زیرا ما عقیده داریم وی به اذن خدا از آینده نیز باخبر بوده است. این مصحف چون از نشانه های امامت بوده و به آنها اختصاص داشته، محتوای آن برای مردم افشا نشده و در اختیار عموم قرار نگرفته است.

توسط
 
بهترین پاسخ

هر نوشته­‌ای را که بین دو جلد جمع آوری شده باشد، مصحف می­ نامند. از این رو به هر کتابی می­توان مصحف گفت. در صدر اسلام به قرآن نیز مصحف گفته می­شد.[1] در منابع اسلامی از کتاب حضرت فاطمه (سلام الله علیها) به نام های مصحف فاطمه، صحیفه ی فاطمه و کتاب فاطمه یاد شده است.[2]

در روایات معتبر آمده است که در فاصله وفات پیامبر(صلی الله علیه و آله) تا زمان شهادت حضرت زهرا(سلام الله علیها) فرشته­ ای از سوی خداوند بر دختر نبی اکرم (صلی الله علیه و آله) فرود می آمد و او را تسلّی می داد تا حضرت آرام بگیرد. از این فرشته در برخی روایات به جبرئیل یاد شده است،[3] او حضرت زهرا(سلام الله علیها) را از احوال پدربزرگوارشان در عالم برزخ و همچنین از حوادث آینده مطلع می ­ساخت.

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) می خوانیم:

«هنگامی که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) رحلت کردند فاطمه به علت وفات پدر به قدری محزون شد که تنها خداوند از شدت غم و اندوه او باخبر بود. از این رو خداوند فرشته‌­ای را فرستاد تا او را تسلی دهد و اندوهش را برطرف سازد. فاطمه (سلام الله علیها)، علی (علیه السلام) را از این موضوع با خبر ساخت و علی (علیه السلام)آن سخنان را نوشت و مصحف فاطمه این گونه تدوین شد».[4]

از این روایت و روایات دیگر استفاده می ­شود که این مصحف پس از رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و به دست امیر المؤمنین (علیه السلام) تدوین شد و سخنانی است که فرشته الهی به حضرت زهرا (سلام الله علیها) گفته است. 

البته در برخی از روایات این گونه به دست می‌آید که این مصحف در زمان خود رسول الله (صلی الله علیه و آله) نوشته شده است. سید جعفر مرتضی عاملی (از دانشمندان معاصر شیعه در علم تاریخ) برای از بین بردن این اختلاف و جمع بین روایات می­نویسد: شروع تدوین مصحف در زمان رسول اکرم(صلی الله وعلیه وآله) بوده است و قسمتی از این صحیفه در زمان حیات پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله) نوشته شده و ادامه ی آن هم پس از رسول خدا نگارش یافته است.[5]

این که فرشته الهی با حضرت زهرا سخن گفته باشد، چیز بعیدی نیست؛ زیرا همان گونه که در قرآن آمده است که: «و چون فرشتگان گفتند: ای مریم خداوند تو را برگزید و پاکیزه گردانید و برتری بخشید بر زنان جهانیان».[6] این در حالی است که حضرت مریم تنها سرور زنان زمان خویش بود، ولی فاطمه سرور زنان همه عالَم از آغاز تا انجام است.

محتوای مصحف حضرت زهرا (سلام الله علیها)

با مطالعه ی روایات در می­یابیم که در این کتاب شریف به موضوعات زیر پرداخته شده است:

1. خبر حوادث آینده[7]

2. وصیت حضرت فاطمه[8]

3. نام تمام فرمانروایانی که تا قیام قیامت به حکومت خواهند رسید[9]

4. خبر دادن از فرزندان حضرت زهرا (سلام الله علیها)[10]

5. گزارش احوال پیامبر (صلی الله علیه و آله) و جایگاه او پس از وفاتش، به زهرا (سلام الله علیها)[11]

در این جا به یک روایت اشاره می کنیم:

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «همانا فاطمه 75 روز بعد از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) زندگی کرد در این مدت به خاطر از دست دادن پدر بسیار اندوهگین بود. در این ایام حضرت جبرئیل (علیه السلام) نزد او می آمد و عزای پدرش را بر فاطمه زهرا (سلام الله علیها) تسلیت می گفت و وی را آرام می کرد و از پدرش و جایگاه او به حضرت خبر می آورد و او را از آینده ی فرزندانش مطلع می ساخت و علی (علیه السلام) آن را می نوشت تا این که مصحف فاطمه تدوین شد».[12]

تأکید ائمه (علیه السلام) بر تغایر این مصحف با قرآن

از برخی روایات به دست می آید که مصحف فاطمه نزد اهل سنت امری شناخته شده بود و آنان می پنداشتند که شیعه بر اساس آموزه های اهل بیت (علیهم السلام) معتقدند که بخشی از آیات تحریف و حذف شده در قرآن در این مصحف آمده است. از این رو ائمه به شدت وجود هر گونه آیات قرآن در این مصحف را انکار کرده اند.[13] علامه عسگری می نویسد: «برخی نویسندگان اهل سنت تهمت دیگری به مدافعان مکتب اهل بیت می زنند و می گویند که آنان قرآن دیگری دارند به نام مصحف فاطمه؛ زیرا نام کتاب فاطمه مصحف است و برخی از مسلمانان در صدر اسلام قرآن را مصحف می نامیدند».[14] در حدیثی از امام صادق (علیه السلام) می خوانیم : «به خدا قسم مصحف فاطمه نزد ما است و در آن یک آیه ی قرآن هم وجود ندارد».[15]

این مصحف از زمان تدوین آن در دست ائمه اطهار (علیهم السلام) بوده و در میان آنان دست به دست گشته است و اکنون در دست امام زمان (عج) است.


[1] لسان العرب، ج 9، ص 186.

[2] ابن بابویه قمی، الامامة و التبصرة، ص 12.

[3] کافی، ج 1، ص 241.

[4] کافی، ج1، ص 238.

[5] سیدجعفر مرتضی، خلفیات کتاب مأساة الزهراء، ج 6، ص 57- 58.

[6] آل عمران،42.

[7] الاحتجاج، ج2، ص 134.

[8] همان، ج 1، ص 241.

[9] همان، ج2، ص 134.

[10] کافی، ج1، ص 241.

[11] کافی، ج 1، ص 241.

[12] کافی، ج 1، ص 241.

[13] مغنیه، محمد جواد، الشیعة فی المیزان، ص 61.

[14] معالم المدرستین، ج 2، ص 32.

[15] کافی، ج1، ص 238.

توسط
أبو بَصیرٍ عَنِ الإِمامِ الصّادِقِ(علیه السلام): إنَّ عِندَنا لَمُصحَفَ فاطِمَةَ(علیها السلام)، وما یدریهِم ما مُصحَفُ فاطِمَةَ(علیها السلام)؟! قُلتُ: وما مُصحَفُ فاطِمَةَ(سلام الله علیها)؟ قالَ: مُصحَفٌ فیهِ مِثلُ قُرآنِکم هذا ثَلاثَ مَرّاتٍ، واللّهِ ما فیهِ مِن قُرآنِکم حَرفٌ واحِدٌ.
ابو بصیر به نقل از امام صادق(علیه السلام): مصحف فاطمه نزد ماست و آنها چه مى دانند مصحف فاطمه چیست؟! عرض کردم: مصحف فاطمه چیست؟ فرمود: مصحفى است که سه برابر قرآن شما در آن است. به خدا سوگند، از قرآن شما یک حرف هم در آن نیست.
منبع: الکافی، ج ۱، ص ۲۳۹، ح ۱؛ اهل بیت(علیهم السلام) در قرآن و حدیث، ج ۱، ص ۳۲۰.

پرسشگران ـ سایت نسل جوان
یک سؤال بپرسید....